(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Sejm przegłosował projekt 13 emerytury. Program ma wejść w życie jeszcze w 2019 roku. Ile wyniesie 13 emerytura? Kiedy emeryci dostaną trzynastkę? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym dzisiejszym podsumowaniu, zapraszamy do lektury.

 

 

13 emerytura – najważniejsze informacje

 

Jak już zapewne wiedzie, projekt będący jednym z głównych elementów programu Emerytura Plus stał się faktem. Wszyscy emeryci będą otrzymywać 13 emeryturę, bez względu na jej wysokość. Ma to nastąpić już w maju 2019 roku. Dotyczy to też matek korzystających z programu Mama 4+, o którym mieliśmy już okazję wspomnieć. Jeśli nie widzieliście tego wpisu, wystarczy kliknąć w ten link.

 

Od maja tego roku emeryci i renciści otrzymają jednorazowo „od Państwa” 1100 zł brutto, czyli ok 888 zł netto.

 

Z programu Emerytura Plus ma skorzystać w sumie prawie 10 milionów obywateli, w tym ok 7 milionów emerytów i niecałe 3 miliony rencistów. Świadczenie będzie wypłacane w taki sam sposób jak obecnie. Co więcej, w marcu otrzymają również waloryzację świadczeń. Ogólnie mówiąc, najwięcej zyskają najubożsi, ale zwaloryzowane będą wszystkie emerytury.

 

Do 13 emerytury będą uprawnieni:

 • emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego,
 • renciści i emeryci rolnicy,
 • osoby, które otrzymują emerytury pomostowe,
 • osoby otrzymujące nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne,
 • osoby otrzymujące renty socjalne, renty rodzinne, inwalidzkie i renty wojenne

 

„Trzynastkę” otrzymają zatem wszyscy emeryci, a dlaczego akurat 1100 złotych? Dokładnie tyle od marca 2019 roku wynosi najniższa emerytura. Najpewniej kwota wypłacona emerytom i rencistom będzie niższa niż w przypadku „normalnej” najniższej emerytury i będzie wynosiła 888, 25 zł netto, a nie 934,60 zł netto. Różnica ta uzależniona jest od podatku, a dokładniej od kwoty zmniejszającej podatek. W tym przypadku nie będzie rozłożona na 12 miesięcy.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane od 1 maja 2019. Terminy wypłat 13 emerytury będą tożsame z obecnymi, czyli przypadające na 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. Jak podkreślała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Pani Elżbieta Rafalska – W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część osób może otrzymać wypłaty dopiero pod koniec kwietnia.

 

Program rządowy, jak obliczono, uszczupli budżet państwa o ponad 6 miliardów złotych. Do tego wliczając trzynastki dla rencistów, koszty wzrastają jeszcze o ponad 2 miliardy złotych. Trzeba przyznać, że łączna kwota robi wrażenie. A jak wygląda to jeśli chodzi o waloryzację? Jak duża będzie podwyżka?

 

Waloryzacja emerytur w 2019 – najważniejsze informacje

 

Zacznijmy od tego, że od marca wzrośnie minimalna emerytura, która wcześniej wynosiła 1030 zł, a po zmianie to tak jak wspomnieliśmy – 1100 złotych brutto. Waloryzacja emerytur będzie w tym roku przebiegać nieco inaczej niż dotychczas. Będzie miała charakter mieszany, czyli będzie kwotowo – procentowa.

 

Dodatkowo, od 1 marca zmieni się także kwota minimalnej renty:

 • minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1100 zł brutto
 • minimalna renta rodzinna i socjalna wyniesie 1100 zł brutto
 • minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 825 zł brutto

 

Według ustaleń, podwyżka emerytur wyniesie 2,86%, z założeniem, że nie będzie to mniej niż 70 złotych.

Z gwarantowanej kwoty waloryzacji mogą skorzystać osoby, które mają prawo do minimalnej emerytury, co oznacza, że muszą mieć staż ubezpieczeniowy równy 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat jeśli chodzi o mężczyzn. Jeżeli dana osoba nie ma wspomnianego stażu, niestety nie może liczyć na gwarantowaną kwotę waloryzacji, zastosowanie znajdzie w tym przypadku waloryzacja procentowa.

 

Poniżej kilka przykładowych wyliczeń, dla większego rozeznania:

 • Obecna emerytura (renta) brutto 1100 zł – po waloryzacji 1170 zł
 • Obecna emerytura (renta) brutto 1500 zł – po waloryzacji 1570 zł
 • Obecna emerytura (renta) brutto 2000 zł – po waloryzacji 2070 zł
 • Obecna emerytura (renta) brutto 2500 zł – po waloryzacji 2571,50
 • Obecna emerytura (renta) brutto 3000 zł – po waloryzacji 3085,80 zł

 

Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące zmian w przepisach, nowych ustaw – nie tylko bezpośrednio związanych z księgowością – zachęcamy do śledzenia naszej aktywności na blogu. Jak również w social mediach, gdzie staramy się informować Was na bieżąco o bieżących zmianach i aktualnościach.