(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Lato i wakacje w pełni. To okres, w którym biznes sezonowy cieszy się największym powodzeniem i zainteresowaniem. Nie bez powodów. Wielu przedsiębiorców wykorzystuję tę okazję i otwiera biznes, zapominając jednak, że jego sezonowy charakter daje określone możliwości, ale też nie zwalnia w pełni z niektórych obowiązków formalnych. Dziś o nich opowiemy.

 

 

Biznes sezonowy – podstawowe informacje

 

Agroturystyka, sprzedaż pamiątek, budka z lodami? Nawet jeśli planujecie otworzyć własny biznes tylko na 2-3 miesiące musicie pamiętać, że taka działalność powinna być zarejestrowana. 

Oczywiście sama rejestracja to nie wszystko. Poza odpowiednim wnioskiem do CEIDG, trzeba pamiętać o zgłoszeniu do ZUS, o formalnościach związanych z zatrudnieniem pracowników i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, koncesji. Wszystko oczywiście zależy od rodzaju działalności. Od tego będzie zależeć jakie dokładnie pozwolenia i dokumenty trzeba będzie przygotować. 

Ale czy zawsze konieczna jest rejestracja firmy? Czy niezbędna będzie kasa fiskalna? Gdzie zgłaszać się z prośbą o pozwolenie? Czy zgłaszać VAT? Tego rodzaju pytania mogą się mnożyć i nie ma na niej jednej, uniwersalnej odpowiedzi.

 

Biznes sezonowy – możliwości i porady

 

Prowadzenie działalności sezonowej pod wieloma względami nie różni się od działalności całorocznej. Oczywiście w obu przypadkach dobrze jest wszystko rozplanować z głową i wyprzedzeniem. To dotyczy nie tylko samej organizacji, ale również kwestii rozliczeniowych, formalnych i prawnych.

Spore udogodnienia przyniosła Konstytucja Biznesu, wprowadzając działalność nierejestrowaną, ulgę na start i uproszczenia procesu rejestracji oraz zawieszania działalności. Przepisy weszły w życie 30 kwietnia, więc można podejrzewać, że już w te wakacje sporo osób przetestowała już nowe rozwiązania w praktyce.  

 

Działalność nieewidencjonowaną, może prowadzić osoba, która przez ostatnie 5 lat nie posiadała firmy, a przychód nie przekracza w żadnym miesiącu działalności 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia ( w 2018 chodzi to kwota 1050 PLN). 7 dni od chwili przekroczenia tej magicznej granicy przychodu należy zarejestrować firmę CEIDG. To idealne rozwiązanie jeśli nie jesteśmy do końca przekonani co do naszego pomysłu na biznes, albo chcemy go po prostu sprawdzić w praktyce. 

Biznes sezonowy, jak sama nazwa wskazuje, prowadzony jest przez określony czas. Po jego upłynięciu, pozostajemy z pytaniem: Co dalej? Wielu przedsiębiorców decyduje się na zawieszenie działalności. To rozsądne posunięcie, zwłaszcza w kontekście zmian o których wspomnieliśmy. Przedsiębiorca nie musi wtedy składać deklaracji VAT, opłacać comiesięcznych składek do ZUS, ani zaliczek na podatek dochodowy.

 

Należy tylko pamiętać o kilku ważnych szczegółach:

  • działalność może zawiesić tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników na umowy o pracę
  • gdy firma jest zawieszona nie płacimy składki zdrowotnej ZUS, ale jednocześnie traci się prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych NFZ 
  • mimo zawieszenia działalności ulga okresowa, związana z „małym ZUSem” upływa – nawet jeśli nie korzystamy z niej w praktyce 
  • zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT obejmuje tylko pełne okresy rozliczeniowe

 

Przedsiębiorca, może zawiesić prowadzoną działalność w dowolnym momencie – na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Można ją zawieszać i odwieszać wielokrotnie – nie ma żadnych ograniczeń. To dobra wiadomość. Kolejną dobrą informacją jest zmiana przepisów dotyczących obcokrajowców, którzy często są zatrudniani do prac sezonowych. Szerzej opisaliśmy to we wcześniejszym wpisie, ale ogólnie mówiąc: pojawił się nowy typ zezwolenia na pracę sezonową, a kwestie formalne zostały znacząco uproszczone.

 

Nie będziemy zaskoczeni jeśli będziecie mieć więcej pytań i wątpliwości jeśli chodzi o prowadzenie działalności sezonowej. Dużo zależy od jej rodzaju, charakteru i konkretnej sytuacji. Jeśli potrzebujecie wsparcia, a nie tylko ogólnych podpowiedzi – skontaktujcie się z naszym biurem rachunkowym!

 

newsletter biura rachunkowego