(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Z jednej strony dużo osób ma świadomość, że darowizna od rodziców jest zwolniona od podatków, z drugiej strony nie każdy ma pełną świadomość jak to wygląda w praktyce. A ta jasno pokazuje, że w niektórych przypadkach konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności, aby zwolnienie przysługiwało. W dzisiejszym wpisie podsumujemy najważniejsze informacje o darowiźnie w rodzinie I podpowiemy o czym trzeba pamiętać, jeśli chcecie uniknąć podatku od spadków I darowizn. Zapraszamy.

 

Darowizna od rodziców – najważniejsze informacje

 

Przedmiotem darowizny mogą być środki pieniężne, nieruchomości I rzeczy ruchome. Niezależnie od tego co wchodzi w skład darowizny, zasady jej opodatkowania są bardzo proste. Wszystkie darowizny są opodatkowane podatkiem od spadku I darowizn. W niektórych sytuacjach I grupach podatkowych możliwe jest jednak zwolnienie z tych opłat. Dlatego zacznijmy od określenia tych grup.

Od poszczególnej grupy podatkowej uzależnione są kwoty wolne od podatku. Jeśli wartość darowizny przekroczy dany próg, nie unikniemy rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Jakie są grupy podatkowe, kto do nich należy I ile w każdym przypadku wynosi wspomniany próg?

 

Na gruncie podatku od spadków i darowizn wyróżniamy 3 grupy podatkowe:

  • Grupa 1 do której wliczają się: małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie

  • Grupa 2, do której wliczają się: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych

  • Grupa 3, to pozostałe osoby, nie zaliczone do pozostałych grup

     

Kwoty wolne od podatku dla każdej grupy wynoszą:

  • Grupa 1 – 9637 zł

  • Grupa 2 – 7276 zł

  • Grupa 3 – 4902 zł

 

Co ważne – jeśli darowizna od tej samej osoby pojawia się więcej niż raz, to jej wartość wylicza się z ostatnich 5 lat. Licząc wstecz od roku w którym nastąpiła ostatnie nabycie. Suma wszystkich darowizn od jednej osoby w ciągu 5 lat będzie stanowiła podstawę opodatkowania.

 

Jak rozliczamy darowiznę od rodziców?

 

Wspomnieliśmy na początku o 3 grupach podatkowych, ale warto wiedzieć, że w przypadku Grupy 1, wyróżniamy grupę zerową, do której należą rodzice, a także: małżonek, syn, córka, wnuki, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym I macocha.

W przypadku tej grupy wszystkie darowizny mogą być zwolnione z opodatkowania. Jest tylko jeden ważny warunek. Należy zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym. Konieczne jest wypełnienie druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje w momencie, gdy kwota darowizny przekroczy wspomniany wyżej próg 9637 zł.

Jeśli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, do wypełnionego dokumentu, należy dodać potwierdzenie przekazania środków. Najczęściej jest to potwierdzenie przelewu bankowego.

 

A co w przypadku kiedy nie zgłosimy darowizny od rodziców?

Niezgłoszona darowizna od rodziców skutkuje opodatkowaniem na ogólnych zasadach, co jest jednoznaczne z koniecznością złożenia deklaracji I zapłaty podatku. W przypadku większych darowizn, może się okazać, że podatek będzie bardzo wysoki. Co więcej – brak zgłoszenia darowizny, jest traktowane jak oszustwo, co rodzi dodatkowe problemy. Urząd Skarbowy może dodatkowo naliczyć karę za niedotrzymanie obowiązku zgłoszeniowego. Wówczas wysokość podatku wynosi od 3% do 20% – w zależności od kwoty nadwyżki ponad limit wolny od podatku oraz powiązania osoby obdarowanej i obdarowującego.

 

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie skutecznym przypomnieniem, które pozwoli Wam uniknąć opodatkowania darowizny od rodziców. Zwłaszcza w przypadku większych kwot, jak również darowizny nieruchomości ma to ogromne znaczenie. Wystarczy przeliczyć ile wynosi 20% od wartości mieszkania 🙂 Jeśli macie dodatkowe pytania, wątpliwości co do kwestii podatkowych (I nie tylko), zachęcamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w Warszawie. Z powodzeniem pomagamy zarówno firmom, instytucjom, jak również klientom indywidualnym.