(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Dziś krótko i konkretnie podpowiemy Wam, jak prawidłowo rozliczać nadgodziny. Domyślamy się, że dla większości z Was, nie będą to nowe i zaskakujące informacje. Z drugiej strony przyda się podsumowanie i uporządkowanie tego tematu.

 

Praca w godzinach nadliczbowych

 

Praca w godzinach nadliczbowych jest uregulowana i opisana w Kodeksie pracy od art. 151 do 151[6]. Mówiąc prosto, nadgodziny to nic innego jak praca wykonywana ponad obowiązujące normy czasu. To praca dodatkowa, za którą pracownikom przysługuje dodatek do wynagrodzenia.

Warto pamiętać, że w przypadku konkretnych umów, czas pracy jest ściśle określony i nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę. W 5-dniowym systemie pracy daje to 40 godzin w tygodniu. Pracownikowi przysługuję prawo do co najmniej 11 godzin odpoczynku w każdej dobie i prawo do 35 godzin odpoczynku w ciągu tygodnia.

 

Jak rozliczamy nadgodziny?

 

Za pracę w godzinach nadliczbowych, poza normalnym wynagrodzeniem, przysługuje dodatek w wysokości 100% lub 50%. Jego wartość zależna jest od kilku czynników. Pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia w godzinach nadliczbowych za:

  • Pracę w nocy
  • Pracę w niedzielę i święta niebędące dniami pracy
  • Pracę w dniu wolnym

 

Dodatek w wysokości 50% obowiązuje we wszystkich pozostałych przypadkach.

 

Przy ustalaniu podstawy dodatku za godziny nadliczbowe, do podstawy wyliczeń wchodzi jedynie wynagrodzenie zasadnicze pracownika. Przy naliczaniu dodatku za nadgodziny, nie powinno się uwzględniać np. premii regulaminowej.

 

Co ważne nie zawsze praca w godzinach nadliczbowych musi wiązać się z wypłatą dodatków do wynagrodzenia. Na wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu – wolnego od pracy. Tu wszystko zależy od decyzji pracodawcy i indywidualnych ustaleń z pracownikiem. Nawet jeśli pracownik nie wyrazi zgody na takie odebranie nadgodzin, udzielenie wolnego w zamian za nadgodziny może nastąpić bez jego wniosku czy zgody. Wówczas pracodawca udzieli czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Rozliczanie nadgodzin dobowych musi odbywać się na bieżąco. Każdego miesiąca, niezależnie od długości okresu rozliczeniowego. Jeśli chodzi o rozliczenie nadgodzin tygodniowych – pod koniec wspomnianego okresu rozliczeniowego. Inna sprawa, że jeśli chodzi o nadgodziny obowiązują pewne limity regulowane przez Kodeks Pracy. Zgodnie z art. 131, tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie powinien przekroczyć 48 godzin. A artykuł  151 § 3 określa, że limit godzin nadliczbowych na dany rok kalendarzowy nie powinien przekroczyć 150 godzin.

 

Kolejna istotna informacja jest taka, że nie każdy jest upoważniony do wynagrodzenia za nadgodziny. Prawa do dodatku nie będzie miał pracownik, który zarządza zakładem pracy w imieniu pracodawcy, jak również poszczególni kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych w firmie. Chyba, że mówimy o pracy w niedziele i święta – wtedy przysługuje już odpowiedni dodatek do wynagrodzenia.

Z jednej strony rozliczanie nadgodzin nie jest skomplikowane, a z drugiej strony może rodzić dodatkowe pytania i wątpliwości. Mamy nadzieję, że dzisiejszy tekst, będzie dla Was dobrą podpowiedzią i wskazówką. Natomiast jeśli macie konkretny problem, szczególny przypadek wymagający indywidualnej oceny – zgłoście się do nas.

Nasze biuro rachunkowe w Warszawie chętnie pomoże Wam w kwestia kadrowych, w bieżących rozliczeniach i nie tylko. Znając konkretny przypadek będziemy w stanie podpowiedzieć konkretne i najlepsze rozwiązania. Jeśli po dzisiejszym tekście czujecie informacyjny niedosyt, albo po prostu nie znaleźliście interesującej Was kwestii – skontaktujcie się z nami!

Zapraszamy!