(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Każda czynność zarobkowa, która wykonywana jest w sposób ciągły oraz zorganizowany spełnia definicję działalności gospodarczej. A co za tym idzie musi zostać zarejestrowana. Niezależnie od tego czy potencjalny przedsiębiorca zajmuje się sprzedażą zabawek na aukcjach internetowych, udziela korepetycji czy prowadzi jednoosobową myjnię – jeżeli te czynności dają stały przychód, powinien je zalegalizować. Jak to zrobić?

 

 

Zakładanie jednoosobowej działalności

 

 

Chcąc założyć jednoosobową działalność gospodarczą należy wypełnić formularz CEDIG-1. W zależności od tego ile ma się czasu i gdzie się aktualnie znajduje, przyszły przedsiębiorca ma cztery opcje do wyboru:

 

  • złożyć wniosek osobiście w urzędzie miasta lub gminy
  • wysyła uzupełniony wniosek pocztą (listem poleconym)
  • składa go elektronicznie z użyciem podpisu kwalifikowanego
  • lub elektronicznie bez bezpiecznego podpisu

 

Kiedy pomyślnie przejdzie się przez rejestrację działalności gospodarczej i będzie można już oficjalnie mówić o sobie jako przedsiębiorcy – ważne jest zdobycie Numeru Regon oraz Numeru Identyfikacji Podatkowej. Jeżeli w momencie zakładanie działalności przyszły przedsiębiorca miał nadany NIP – nie ulega on zmianie. Jeśli jednak w chwili składania wniosku nie posiadał Numeru Identyfikacji Podatkowej zostanie on nadany po rejestracji.

 

NIP oczywiście jest niezbędny do celów podatkowych – na przykład przy podatku od towarów czy usług (w przypadku płatnika VAT). Podobnie jak REGON, adres i nazwa firmy należy umieścić na wszystkich pieczęciach firmowych.

 

 

Działalność jednoosobowa – formy opodatkowania

 

 

To ważny i jeden z trudniejszych kroków w trakcie zakładania własnej firmy. Już podczas składania wniosku CEIDG-1 należy zdecydować się na konkretną formę opodatkowania:

  • opodatkowanie na ogólnych zasadach
  • podatek liniowy
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • karta podatkowa

 

Która z form będzie dla Ciebie najbardziej korzystna?

 

To zależy od formy i charakteru twojej działalności, poniżej krótko opisaliśmy wspomniane formy opodatkowania abyś mógł ocenić co w Twoim przypadku będzie najbardziej korzystną opcją.

 

Opodatkowanie na zasadach ogólnych – polega na opodatkowaniu dochodów według skali podatkowej. Najprościej rzecz ujmując. Dochód to różnica pomiędzy osiągniętymi przychodami, a kosztami uzyskania przychodu. Ten sposób rozliczania ma wiele pozytywów – o ile podatki mogą mieć jakieś pozytywy rzecz jasna 😉

Na przykład w zeznaniu rocznym można skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych (internetowej, prorodzinnej itp.). Jednak jeśli dochody będą wysokie (powyżej 85.528 PLN) powinny zostać opodatkowane 32 proc. Stawką. W przypadku zasad ogólnych obowiązkowe jest także prowadzenie ewidencji księgowych: ksiąg rachunkowych lub księgi przychodów i rozchodów.

 

Podatek liniowy – podobnie jak powyżej – to różnica między przychodami, a poniesionymi kosztami. Jednak w tym wypadku wartość podatku wynosi 19 proc. i jest stała.

To jest właśnie największym plusem tej formy opodatkowania. Niezależnie od tego ile podatnik zarobi – stawka podatku będzie niezmienna. Dodatkowo tak jak w przypadku ogólnego podatku – jeśli nie osiągasz przychodu, nie płacisz nic.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – to forma, w której opodatkowaniu podlega tylko przychód, którego nie można pomniejszyć o poniesione koszty uzyskania przychodu. Wybierając tę opcję, podatnik decyduje się na jedną z pięciu zasadniczych stawek: 3%, 5,5%, 8,5%, 17 i 20%.

Stawka, jaką wybierze przedsiębiorca zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Rozliczając się w ten sposób trzeba prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów (bez wykazywania kosztów). Dodatkowo każde posunięcie musi być udokumentowane – przedsiębiorca jest zobligowany do przechowywania dowodów zakupów, prowadzenia ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza zawieszenie

 

Prowadzenie działalności jednoosobowej – księgowość

 

Będąc właścicielem małej firmy będziesz musiał o wszystkim myśleć sam. Przynajmniej na początku. Na rynku są różne aplikacje pomagające w zarządzaniu firmą, również jeśli chodzi o księgowość. Natomiast może się okazać, że chcąc rozwijać swoją działalność będziesz musiał skupić się na innych gałęziach działalności niż rachunkowość i podatki, a obowiązki tego rodzaju będziesz chciał przerzucić na zaufanych specjalistów.

 

 

obsługa księgowa warszawa

 

 

Pamiętaj, że masz kontakt do dobrego biura rachunkowego, które od lat pomaga małych przedsiębiorcom, takim jak Ty.

 

Chętnie pomożemy w optymalizacji kosztów firmowych, przejmiemy stresujący kontakt z urzędami, całą papierologię abyś Ty mógł skupić się na innych formach rozwoju swojej marki! Oczywiście to nie wszystkie usługi księgowe jakie możemy zaproponować – zajrzyj na podstronę oferta, albo po prostu skontaktuj się z nami i opowiedz o swoim biznesie.

Możesz też umówić się na darmowe konsultacje księgowe i już na pierwszym spotkaniu zdobyć cenną wiedzę, poznać nas i nasz zespół i przekonać się, że profesjonalna obsługa księgowa nie musi być droga. 

Zapraszamy!