Z uwagi na to, że ostatnio prowadziliśmy w naszym biurze rachunkowym rekrutację i właśnie ruszamy z kolejną, podsumowaliśmy ten temat na blogu. Zebraliśmy w jednym miejscu informacje i porady, które pomogą Wam dobrze wypaść w rozmowie o pracę. To zbiór uniwersalnych zasad i wskazówek. Przyda się Wam niezależnie czy będziecie aplikować do nas, czy też szukacie zatrudnienia w innej branży.
Rozmowa o pracę – praktyczne porady
Od tego jak wypadnie Twoje pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą zależy bardzo wiele. Nie ma ani grama przesady w powiedzeniu, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Dlatego tak ważne jest zadbać o kilka aspektów, detali, przygotować się odpowiednio do spotkania rekrutacyjnego, aby wypaść jak najlepiej i tym samym zwiększyć swoje szanse. Poniżej przedstawiliśmy kilka praktycznych porad, które Wam w tym pomogą.
Dopracuj CV
Przesłanie swojego zgłoszenia i CV to pierwsza okazja, aby pokazać się z dobrej strony. Jakość przesłanej aplikacji może zadecydować o tym czy zostaniesz zaproszony na spotkanie. Już na tym etapie warto podkreślić swoje mocne strony i przyciągnąć uwagę przyszłego pracodawcy. Ważne jest zadbać zarówno o treść, jak i wygląd życiorysu. Wypisanie doświadczeń i wykształcenia w zwykłym dokumencie typu Word, będzie miało mniejszą siłę przyciągania i atrakcyjność niż np. w formie graficznej. Obecnie na rynku jest sporo kreatorów i szablonów, które to ułatwiają. Najważniejsza jest jednak treść – pokaż swoje atuty, doświadczenia, a najlepiej będzie przygotować CV dopasowane pod konkretne stanowisko, albo branżę. Dobrze jest nadać mu indywidualny charakter. Są jednak pewne elementy, które pozostają od lat niezmienne. Uniwersalne standardy.
Na przykład jeśli chodzi o zdjęcie w CV– ważne aby znalazło się w dokumencie, a jeszcze lepiej jeśli nie będzie to zdjęcie z wakacji 😉 Dobrym pomysłem może być też wydrukowanie dodatkowego egzemplarza CV i zabranie go na spotkanie.
Punktualność
Wydaje się oczywiste? Owszem, ale sami mieliśmy okazję przekonać się ostatnio, że sporo osób ma do tego dość luźne podejście. Mówiąc delikatnie 🙂 Tymczasem punktualność będzie dowodem na to, że szanujesz swój czas, oraz czas pracodawcy. Zaplanuj podróż tak, aby nawet nieprzewidziane sytuacje nie były w stanie przeszkodzić Ci w dotarciu na czas. Poza tym jeśli pojawisz się trochę wcześniej oswoisz się trochę z całą sytuacją, łatwiej będzie Ci opanować stres, sprawdzić prezencję, przygotować się mentalnie i uspokoić nerwy.
Odpowiedni ubiór
Tak jak wspomnieliśmy pierwsze wrażenie robi się tylko raz. To jak będziesz wyglądać powinno być ściśle związane z charakterem stanowiska na jakie aplikujesz. Stosowny, dopasowany ubiór będzie pierwszym pozytywnym sygnałem jaki wysyłasz przy bezpośrednim spotkaniu. To też jedna z rzeczy która się po prostu rzuci się w oczy. Niestosowny, niechlujny strój może już na wstępnie zniechęcić. Każdy zwraca na to uwagę, to działa poniekąd naturalnie.
Sposób przywitania
To w jaki sposób witasz się i podajesz rękę ma duże znaczenie. Tak jak cała mowa ciała – świadczy o Tobie i zdradza Twoje podejście. Witając się pewnym uściskiem dłoni dajesz do zrozumienia, że jesteś konkretny, pewny siebie, serdeczny. Oczywiście ważne jest wyczucie. Zmiażdżenie dłoni przyszłego pracodawcy może nie być najlepszym pomysłem.
Właściwe nastawienie
Stres na rozmowie o pracę towarzyszy niemal każdemu, jest czymś normalnym. Natomiast jeśli uda Ci się go opanować, zyskasz przewagę. Będziesz miał możliwość zaprezentowania się dokładnie w takim świetle, jak zaplanowałeś. Zrobisz zdecydowanie lepsze wrażenie i pozostaniesz lepiej zapamiętany jeśli będziesz uśmiechnięty, otwarty, swobodny. A nie zamknięty, skrępowany i zdenerwowany. Warto o tym pamiętać i nad tym popracować.
Poznaj pracodawcę
Zapoznanie się z działalnością firmy, do której aplikujesz to jedna z podstawowych spraw. To ważne, bo będzie świadczyło o Twoim zaangażowaniu, jak również ułatwi Ci całą rozmowę. Czasami naprawdę wystarczy podstawowe rozeznanie, dosłownie kilkanaście minut na stronie firmowej. Przejrzenie portali społecznościowych. Poznając charakter, funkcjonowanie firmy i ludzi w niej pracujących upewnisz się, że to miejsce dla Ciebie i będziesz lepiej przygotowany do samej rozmowy o pracę.
Określ własne wymagania
Idąc na spotkanie dobrze znać własne oczekiwania i wymagania co do współpracy. Warto przygotować sobie pytania i tematy, które będą dla Ciebie szczególnie istotne. To naprawdę nie jest źle widziane – wręcz przeciwnie. Jedno z częściej powtarzających się pytań na rozmowach rekrutacyjnych dotyczy oczekiwanego wynagrodzenia. U nas również pada ono dość często. Najlepiej aby zaproponowana kwota nie była wzięta z kosmosu, a miała swoje oparcie w realiach rynkowych. Dobrze zapoznać się, jeszcze przed spotkaniem, w jakich widełkach mieści się zazwyczaj wynagrodzenie na stanowisku o jakie się starasz.
Zadawaj pytania i bądź aktywny
Jeśli nie uczestniczysz aktywnie w rozmowie, może być to odbierane jako obojętność, brak swobody i przygotowania. Tak jakby Ci nie zależało. Nie bój się mieć wątpliwości, pytaj o interesujące Cię tematy – dasz w ten sposób jasny komunikat, że jesteś osobą otwartą, komunikatywną i poważnie podchodzisz do rozmowy.
Przy okazji zdobędziesz cenne informacje na podstawie których będzie Ci łatwiej ocenić, czy tak naprawdę chcesz pracować w tym miejscu. Upewnisz się, że podejmujesz słuszną decyzję, albo przeciwnie – poczujesz, że to nie jest to czego szukasz.
Pewność siebie
Twoja postawa na rozmowie o pracę mówi czasami więcej niż słowa. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, już sam uścisk dłoni zdradza z kim ma się do czynienia. Oczywiście nie należy mylić pewności siebie z pychą, albo arogancją. Zbytnie przekonanie o własnej wartości i popadanie w przesadę może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Kluczowe będzie zatem wyczucie.
Osiągnięcia i referencje
Przed rozmową zastanów się jakie masz mocne strony. Jakimi sukcesami możesz się pochwalić i jakie masz osiągnięcia. Co stanowi o Twojej wartości biorąc pod uwagę charakter stanowiska o jakie się starasz? Szczera odpowiedź na to pytanie pomoże Ci odpowiednio podkreślić własne atuty w trakcie rozmowy. A może posiadasz referencje od poprzedniego pracodawcy? Koniecznie zabierz je na spotkanie – to będzie miało większą siłę, niż jakiekolwiek słowne zapewnienia o własnej wartości.
Mamy nadzieję, że tych kilka praktycznych porad pomoże Ci dobrze wypaść na rozmowie o pracę. Jeśli jesteś specjalistą ds. kadr, z podstawową znajomością księgowości to zapraszamy Cię, abyś przekonał się o skuteczności tych podpowiedzi i prześlij swoje CV do naszego biura rachunkowego. Aktualnie prowadzimy rekrutację, ogłoszenie wisi na naszym facebookowym profilu, zapoznajcie się z nim, prześlijcie swoją aplikację i porozmawiajmy o współpracy na rozmowie rekrutacyjnej. Zapraszamy!