(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Prawie dwa lata temu informowaliśmy, że przedsiębiorcy będą zobowiązani do stopniowego wycofywania tradycyjne kasy fiskalne na rzecz kas online. W ostatnim czasie temat wrócił na tapetę, głównie dlatego, że pojawiły się zmiany w terminach. W związku z tym przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych informacji. Dla kogo i od kiedy kasy online będą obowiązkowe? Czemu ma służyć ta zmiana? Mamy też dla Was kilka ważnych linków i podpowiedzi. Zapraszamy!

 

Kasy online – od kiedy?

 

Tak jak nadmieniliśmy, temat kas fiskalnych online pojawiał się zarówno w naszych newsletterach, jak również na blogu. Tutaj znajdziecie sporo informacji, które będą dobrym uzupełnieniem do dzisiejszego artykułu. Obowiązek wymiany starych kas na kasy online jest wprowadzany etapami. Dlatego tego też kasy online w 2020 roku (od pierwszego stycznia) są już wymagane między innymi na stacjach benzynowych, w warsztatach samochodowych. Jak informowaliśmy na blogu, kolejny etap miał przypadać w lipcu 2020 roku, wtedy to przedsiębiorcy handlujący węglem, branża gastronomiczna i hotelarska miała przejść na kasy online. Plany pokrzyżowała jednak sytuacja z koronawirusem. Kiedy zatem wchodzi w życie ten obowiązek? Rozporządzenie ministra finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii określiło nowy termin na 1 stycznia 2021 r.

 

Kasy online – po co ta zmiana?

 

System rejestracji online sprzedaży jest kolejnym, uzupełniającym obok JPK narzędziem pozwalającym na uszczelnienie systemu podatku VAT. Jeśli nie mieliście okazji zapoznać się z informacjami dotyczącymi nowego JPK, zajrzyjcie na nasz wcześniejszy wpis.

Przejście na kasy online ma być krokiem w dobrą stronę. A na pewno w stronę większej kontroli i ściągalności podatków i tym samym ograniczanie luk podatkowych. To, że obecny system jest wadliwy od dawna wszyscy zdają sobie sprawę. Aktualny system fiskalizacji jest przestarzały, nie jest dostosowany do realizacji centralnego raportowania transakcji. Powinien być wyposażony w narzędzia analityczne, narzędzia kontroli i zdalnego monitorowania. Poza tym potrzebny jest powszechny standard, którym obejmie się wszystkich podatników VAT, a w szczególności podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Obecnie podatnicy posiadający kasy rejestrujące to grupa ok. 1,2 mln podmiotów.

 

 

Kasy online – co musisz wiedzieć?

 

Wiemy wszyscy, że obowiązek posiadania kas fiskalnych online obejmie kolejną grupę przedsiębiorców od 1 stycznia 2021. Tym samym wchodzimy w drugi etap projektu. Od tego dnia ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas online trzeba prowadzić do świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne (w tym również sezonowo), oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Dodatkowo jak wspominaliśmy chodzi o sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

 

Wymienione branże dostały możliwość zamiast kasy pod postacią urządzenia, mogą korzystać z kasy rejestrującej mającej postać oprogramowania – kasy wirtualnej. W uproszczeniu to aplikacja, którą można zainstalować na telefonie i której wykorzystanie jest dobrowolne. Przepisy dające zielone światło do korzystania z takich kas weszły w życie 1 czerwca 2020 r.

 

A jaki będzie kolejny, trzeci etap? Jak pokazuje praktyka, plany są często weryfikowane przez rzeczywistość, dlatego wszelkich zapowiedzi nie warto brać jako ostatecznych. Wiemy natomiast, że w trzecim etapie wymiana kas obejmie solony fryzjerskie, kosmetyczne, lekarzy, dentystów, prawników, obiekty sportowe i branżę budowlaną. Pierwotnie trzeci etap miał rozpocząć się 1 stycznia 2021 roku, natomiast z oczywistych względów termin ten został przesunięty. Wymienione branże będą miały obowiązek wymiany kas do 1 lipca 2021 r. Przynajmniej tej wersji póki co należy się trzymać.

 

Pozostali przedsiębiorcy nie muszą przechodzić na nowe kasy w konkretnym terminie i kolejnych etapach projektu. Mają dowolność, a z drugiej strony brak wyboru… Tradycyjne kasy zostały wycofane ze sprzedaży w 2019 roku i tylko do końca 2022 będzie można je kupić. W 2023 r. sprzedawane będą już wyłącznie kasy online.

 

Co ciekawe, nowelizacja przepisów poza zmianą dotychczas stosowanych urządzeń rejestrujących na kasy fiskalne online czy wprowadzeniem CRK (Centralne Repozytorium Kas) przewidywały również wprowadzenie obowiązku zamieszania NIP na paragonie (gdy nabywcą jest przedsiębiorcą).

 

kasy online infografika

 

Kasa fiskalna online – cena

 

Wprowadzenie kasy online wiąże się z pewnymi formalnościami i kosztami. Należy kupić urządzenie posiadające potwierdzenie prezesa Głównego Urzędu Miar, zawrzeć umowę z serwisantem posiadającym stosowne uprawnienia, zapewnić stałe i bezpieczne połączenie z Internetem, a na koniec dokonać instalacji i fiskalizacji kasy w obecności serwisanta.

Zakup nowej kasy to wydatek, który częściowo można pomniejszyć dzięki uldze podatkowej. Ceny będą różnić się w zależności od modelu i Waszych preferencji. Natomiast niezależnie od tego jaką kasę wybierzecie, przepisy przewidują, że 90% jej wartości netto (ale nie więcej niż 700 zł) można odliczyć od podatku należnego VAT.

 

Kasa online – przydatne linki