Ustawa o kasach fiskalnych online została podpisana już w kwietniu. Co to oznacza w praktyce? W skrócie oznacza to, że każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż z klientem (niebędącym przedsiębiorcą) będzie zmuszony stopniowo wycofywać się z tradycyjnych kas fiskalnych. W ich miejsce pojawią się kasy fiskalne online.
Dla kogo i od kiedy kasy fiskalne online będą obowiązkowe? Jaki los czeka stare kasy? Najważniejsze informacje podsumowaliśmy w dzisiejszym wpisie.
Kasy fiskalne w 2019
Tradycyjne kasy fiskalne mają właśnie swoje ostatnie 5 minut. Pierwotnie, obowiązek stosowania kas fiskalnych online miał wejść w życie w 2018 roku. Finalnie Ministerstwo Finansów postanowiło dać przedsiębiorcom ( i sobie) trochę więcej czasu na oswojenie się z nową rzeczywistością. Czym w ogóle są kasy online i czym różnią się od tradycyjnych kas?
Kasy online mają wbudowaną funkcjonalność, która w sposób automatyczny umożliwia przesyłanie danych bezpośrednio z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium Kas. Czym dokładniej nowe kasy różnią się od starych?
- kasa online zapisuje kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci do której nie ma dostępu użytkownik (jedynie autoryzowany serwis)
- kasa online posiada zdalną aktualizację oprogramowania
- kasa online współpracuje z terminalem płatniczym na zasadzie plug and play
- kasa online będzie drukowała papierowe paragony i jednocześnie tzw. e-paragon, czyli dokument w wersji elektronicznej
Zmiana na kasę online – możliwości i obowiązki
Zacznijmy od tego, że już 1 maja 2019 roku jest możliwość przejścia na kasy online. Od tego dnia podatnicy będą mogli prowadzić ewidencję sprzedaży z zastosowaniem trzech rodzajów kas rejestrujących:
- nowych kas online, czyli kas rejestrujących, które zapewnią prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy na zewnętrzne nośniki danych. Dodatkowo umożliwią połączenie i przesyłanie danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas
- kas z elektronicznym zapisem kopii, które również dają możliwość przesyłania danych na zewnętrzne nośniki, ale nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas;
- kas z papierowym zapisem kopii
Ważną informację jest też fakt, że od 1 maja w kasach rejestrujących z papierowym zapisem kopii pamięć fiskalna nie będzie podlegała wymianie.
Stosowanie kas fiskalnych online w maju będzie dobrowolne. Obowiązek ich stosowania pojawi się dopiero w roku 2020 roku. Poniżej opisaliśmy kogo będzie dotyczył w pierwszej kolejności:
Od stycznia 2020 r. obowiązek korzystania z kasy online mają przedsiębiorcy:
- świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
- sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.
Od lipca 2020 r. obowiązek korzystania z kas online mają przedsiębiorcy:
- z branży gastronomicznej, czyli świadczące stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne
- prowadzący hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe oraz proponujący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
- zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Od stycznia 2021 r. obowiązek korzystania z kas online mają przedsiębiorcy świadczący usługi:
- fryzjerskie;
- budowlane;
- kosmetyczne
- medyczne ( w tym stomatologiczne)
- prawnicze
- sportowe – związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Od stycznia 2023 r. obowiązek korzystania z kas online mają już wszyscy przedsiębiorcy dokonujący sprzedaż na rzecz osób prywatnych.
Po co te zmiany i co ze starą kasą?
Na rynku pojawiają się już pierwsze kasy fiskalnej online. A co można zrobić ze starą?
Ministerstwo Finansów informowało jakiś czas temu, że kasę wystarczy wymienić, a koszt będzie częściowo refundowany. Zgodnie z zapowiedziało zwrot wydanych na zakup kas online na poziomie 90& wartości netto. Z zastrzeżeniem, do kwoty nie większej niż 700 zł. Aby skorzystać z ulgi, wystarczy zakupić nową kasę w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia ewidencji. W razie braku wystarczająco dużego podatku należnego, przedsiębiorca nie będzie musiał przenosić ulgi na kolejne okresy, Ministerstwo zaproponowało uproszczenie zasad odliczenia ulgi, którą można będzie jednorazowo wykazać w deklaracji.
Zobacz powiązany artykuł i sprawdź zmiany w kasach online 2020r.
Kasy fiskalne online zostały powoli będą zastępować tradycyjne, co jest jednym ze sposobów na uszczelnienie i walkę z luką w VAT, którą od kilku lat rząd stara się aktywnie prowadzić. Jak to często bywa w takiej „wojnie”, nie obejdzie się prawdopodobnie bez przypadkowych ofiar. Już dziś opinie przedsiębiorców są mocno podzielone.
Poza walką z oszustwami VAT nowe kasy mają pomóc w zwiększeniu i popularyzacji transakcji bezgotówkowych, zapewnienie dostępu do e-paragonów, wprowadzenie nowego standardu w komunikacji z Centralnym Repozytorium Kas i sprawne wycofanie przestarzałych urządzeń, których kontrola i analiza jest obecnie trudna.
Czy nowelizacja pozwoli zrealizować wszystkie zakładane cele? Jak duże zamieszanie spowoduje wśród przedsiębiorców? To pewnie okaże się dopiero w tzw. „praniu”. Nie zależnie od różnych głosów i opinii, zmiany wchodzą w życie w maju 2019 roku, a firmy będą musiały się dostosować.
A jak Wy oceniacie tę zmianę? Myślicie, że będzie skutecznym sposobem na uszczelnienie VATu, czy tylko źródłem zbędnego zamieszania?