(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

O zawodzie księgowego funkcjonuje sporo stereotypów. Większość z nich jest mocno przejaskrawionych. Wśród nich z pewnością ten, który mówi, że księgowi mają bezstresową i monotonną pracę. Pozornie może się tak zdawać, w rzeczywistości bywa jednak różnie. Zaryzykujemy nawet stwierdzenia, że zawód księgowego jest w pewnym sensie zawodem podwyższonego ryzyka. Zwłaszcza w obliczu licznych i ciągłych zmian podatkowych, oraz związanych z nimi sankcji prawnych.

 

Obowiązki i odpowiedzialność księgowego

 

Choć sama nazwa księgowy podpowiada, że obowiązki i odpowiedzialność powinny sprowadzać się głównie do ksiąg rachunkowych, sprawozdań finansowych itp, to jak pokazuje praktyka ich zakres jest dużo szerszy. Do tego dochodzą obowiązki podatkowe. A otoczenie i rzeczywistość prawna nie ułatwia ich wykonywania mówiąc delikatnie. Przepisy i ustawy zmieniają się bardzo dynamicznie, jak w mało której branży. Często są niejednoznaczne, powiązane i zależne od innych. Wspominaliśmy o tym przy okazji wpisu o odpowiedzialności za błędy jaką ponoszą biura rachunkowe. jak również gdy pisaliśmy o obowiązkach biur rachunkowych.

 

zmiany w przepisach podatkowych

 

Najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie w 2020 roku

 

Cześć wspomnianych zmian bezpośrednio wiąże się ze zmianą odpowiedzialności. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy i księgowi zdają sobie sprawę jaka odpowiedzialność związana jest z określonymi obowiązkami. Nie mają pewności kto odpowiada za ewentualne wpadki i błędy podatkowe. A kara goni karę…

 

Zawód podwyższonego ryzyka?

 

Poszerzenie odpowiedzialności karno-skarbowej stało się w ostatnich latach niemal normą. Prawie każda większa zmiana podatkowa wprowadzała lub rozszerzała zakres odpowiedzialności za naruszenia obowiązków. Dotyczy to zwłaszcza zmian w VAT, z białą listą podatników, czy mechanizmem płatności podzielonej.

Z jednej strony odpowiedzialność za swoją pracę nie jest niczym zaskakującym, czy niewłaściwym. Każda zmiana przepisów (nie tylko podatkowych) niesie niejednokrotnie zmianę zakresu odpowiedzialności. Problemem tutaj jest bardziej skala tego zjawiska w ostatnich latach, jak również surowy charakter kar.

 

Nie dziwi fakt, że część przedsiębiorców i firm w obawie przed ryzykiem kłopotliwych sankcji, szuka sposobów, aby się przed nim zabezpieczyć. Niestety często szukając rozwiązania w dodatkowych regulaminach, procedurach, które przenoszą odpowiedzialność na pracowników niższego szczebla. Na przykład na mało doświadczonych księgowych. Oczywiście regulaminy firmowe to nic złego. Istnieją niemal od zawsze, są potrzebne, czasami niezbędne (zwłaszcza w większych firmach). Natomiast do tej pory miały raczej charakter organizacyjny. Pomagały zachować określony ład korporacyjny, a nie skupiały się na przypisywaniu odpowiedzialności, żeby nie powiedzieć zrzucaniu.

 

Oczywiście księgowi zawsze musieli liczyć się z odpowiedzialnością karno-skarbową. Z tą drobną różnicą, że jeszcze do niedawna były to łagodniejsze kary. Dziś te sankcje są dużo poważniejsze, czasami nieproporcjonalne wysokie. To z pewnością motywuje do poszukiwania sposobów na ograniczanie ryzyka i zabezpieczenie się przed ewentualną odpowiedzialnością karno-skarbową. W tym procesie kluczową rolę odgrywają właśnie księgowi.

 

Zawód księgowego w pewnym sensie jest zawodem podwyższonego ryzyka, natomiast zagrożenie i ryzyko można minimalizować. Chcąc skutecznie chronić się przed sankcjami, sprawdza się zaangażowanie do tego bezstronnych i niezależnych specjalistów. Czy to do przeprowadzenia audytu, który wykaże luki w zabezpieczeniach. Czy też do bieżącej obsługi księgowej i podatkowej. Biura rachunkowe takie jak nasze, mają już wypracowane schematy i sprawdzone rozwiązania, które są realnym wsparciem dla przedsiębiorców. A przede wszystkim bierzemy na siebie stresujące obowiązki i odpowiedzialność za własne działania. Śledzimy zmiany w przepisach i staramy się wychodzić im na przeciw, aby nasi klienci mogli czuć się bezpiecznie.