(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Z pewnością wiecie, że z początkiem roku 2019 wchodzi w życie nowelizacja przepisów, tzw. „mały ZUS”, która wiąże wysokość składek z przychodami firm. Wspominaliśmy o tym na blogu, ale ogólnie mówi się o tym sporo. To zapowiadane przez rząd ułatwienie dla przedsiębiorców i właścicieli mniejszych firm, które weszło w życie z lekkim poślizgiem.

Dziś zbierzemy w całość i podsumujemy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Podpowiemy Wam jak to sprawnie załatwić, kto na tym skorzysta i co jeszcze musicie wiedzieć, aby w pełni skorzystać z tej ulgi.

 

Mały ZUS dla małych firm

 

Aby skorzystać z nowych przepisów, przedsiębiorcy muszą zgłosić się do ZUS w określonym terminie. Co ważne, mają na to zaledwie kilka dni od rozpoczęcia roku. Ostateczny termin upływa bowiem 8 stycznia! Tak tego 8 stycznia, czyli za 5 dni. Czasu jest zatem bardzo mało. Jeśli przedsiębiorca przegapi tę datę, będzie mógł zarejestrować się dopiero w przyszłym roku!

 

Zanim pobiegniecie do ZUS-u, przypominamy kto jest uprawniony do skorzystania z nowych przepisów. W zasadzie trzeba spełnić dwa podstawowe warunki:

  • Przedsiębiorca, musi prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych,
  • Przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu 2018r.

 

Wiemy kto może skorzystać, a jak się zarejestrować?

W pierwszej kolejności należy wyrejestrować się z ubezpieczeń z kodem 05 10, czyli złożyć w urzędzie wypełniony druk ZUS ZWUA. Po wyrejestrowaniu, należy złożyć wypełniony druk ZUS ZUA z nowym kodem 05 90, co w zasadzie kończy całą procedurę formalną. Dokumenty można złożyć elektronicznie, albo w formie papierowej w oddziale ZUS. Kluczowe będzie dotrzymanie terminu – a z tego co widzimy, nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie z tego sprawę.

 

Mały ZUS plus

 

 

Mały ZUS 2019 – co jeszcze warto wiedzieć?

 

W małym ZUSie składki są obliczane od kwoty ustalonej proporcjonalnie do przychodu. To już wiecie, mogliście natomiast nie wiedzieć, że to ulga, którą można stosować także po skorzystaniu z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30% minimalnego wynagrodzenia. A kiedy nie skorzystacie z małego ZUS-u?

 

Nie ma możliwości skorzystania z tej ulgi, gdy w poprzednim roku kalendarzowym:

  • przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą krócej niż 60 dni
  • gdy przedsiębiorca jest w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej
  • przedsiębiorca rozliczał się w formie karty podatkowej i korzystał ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT
  • gdy przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności
  • przedsiębiorca spełniał warunki do opłacania „preferencyjnych składek”, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia

 

Jeśli przedsiębiorca rozpoczął, zakończył lub zawieszał działalność, przez co prowadził ją tylko przez część roku, limit którego nie można przekroczyć będzie niższy. Ustala się go poprzez podzielenie trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia przez liczbę dni kalendarzowych poprzedniego roku i pomnożenie otrzymanego wyniku przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Pamiętajcie też, że wysokość kwoty, od której opłacacie składki ma wpływ na wysokość przysługujących świadczeń z ubezpieczeń społecznych, w tym zasiłek chorobowy, opiekuńczy i macierzyński.

 

Inna ważna informacja dotyczy tego jak długo można skorzystać z małego ZUS-u. Niższe składki można opłacać maksymalnie przez 3 lata, tj. 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności. Jako miesiąc kalendarzowy przyjmijcie każdy miesiąc, w którym podlegaliście ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu.

 

Mały ZUS 2019 to duża ulga dla małych firm. To przywileje, ale też obowiązki. Oto najważniejsze z nich:

  • obowiązek zgłoszenia w ZUSie do 8 stycznia 2019r.
  • obowiązek przekazania w deklaracji rozliczeniowej (lub w miesięcznym raporcie imiennym) informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o najniższej podstawie wymiaru składek,
  • obowiązek przedstawienia na żądanie ZUS, dokumentów potwierdzających wysokość rocznego przychodu z tytułu wykonywania działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia wezwania.

 

A co w przypadku rezygnacji z małego ZUS-u?

 

Można zrobić to w dowolnym momencie. Formę rezygnacji będzie miało również brak zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni od 1 stycznia lub w terminie 7 dni od pierwszego dnia, w którym będziecie spełniać warunki do korzystania z małego ZUS. Także po raz kolejny przypominamy – nie przegapcie tej daty!

Co ważne, rezygnacja jest nieodwołalna. Czyli za miesiąc, w którym dochodzi do rezygnacji, oraz za pozostałe miesiące do końca danego roku będziecie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Mały ZUS 2019 dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać dotychczasowej formie i w pełnej wysokości.

 

Sprawdź jak wyglądają składki ZUS w 2020 roku!

 

Mamy nadzieję, że dzisiejszym wpisem pomogliśmy Wam lepiej zrozumieć mechanizm małego ZUS-u, jak również dotrzymać terminów rejestracji. Jeśli mimo wszystko macie dodatkowe pytania i wątpliwości – zachęcamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym.

Jesteśmy do Waszej dyspozycji! 

 

Jednocześnie zapraszamy do regularnych odwiedzin na naszym blogu, oraz do obserwowania naszej aktywności w social mediach! Tam również dzielimy się ważnymi newsami ze świata księgowości, podatków, finansów i biznesu. 

Zapraszamy!