(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Od 1 lipca 2018 obowiązuje mechanizm podzielonej płatności. Wspominaliśmy już o nim na naszym blogu we wcześniejszych wpisach, ale dziś przyjrzymy się temu dokładniej. Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości i przybliżyć temat. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie zauważyliśmy wzrost zapytań o split payment. 

 

 

Płatność podzielona – co to jest?

 

Split payment to płatność za nabyty towar lub usługę, polegająca na tym, że wartość sprzedaży netto wpłacamy jako nabywca na rachunek rozliczeniowy dostawcy, natomiast wartość podatku VAT wpłacamy na specjalny rachunek VAT. Wpłacamy to może nie najlepsze określenie. To bank automatycznie dzieli wspomnianą kwotę przy użyciu specjalnego komunikatu przelewu. We wspomnianym komunikacie nabywca wskazuje: kwotę podatku VAT, kwotę sprzedaży brutto, numer faktury i NIP dostawcy. Nie trzeba znać numeru rachunku VAT dostawcy – nadal wskazujemy rachunek rozliczeniowy, a cały mechanizm nadal opiera się na jednym przelewie.

 Rachunku VAT też nie musimy zakładać sami – bank automatycznie otwiera jeden bezpłatny rachunek VAT do rachunków rozliczeniowych, które w nim posiadasz. Jest możliwość otworzyć więcej takich rachunków – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

 

Z rachunku VAT można korzystać w bardzo ograniczonym zakresie. W zasadzie są tylko dwie opcje:

  • Możemy płacić za usługi, czy też towary, gdzie kwotę podatku VAT można opłacić ze środków na rachunku VAT, na rachunek VAT kontrahenta
  • Możemy używać go do rozliczeń swoich zobowiązań podatkowych z tytułu VAT z US

 

Mimo ograniczonych możliwości rachunek VAT i środki na nim zgromadzone przez cały czas należą do przedsiębiorcy. Organy podatkowe nie będą dysponować tymi środkami, ale sprawują nadzór nad ich uwolnieniem.

 

Płatność podzielona – co jeszcze musisz wiedzieć?

 

Choć sam mechanizm nie jest wyjątkowo skomplikowany, to jednak wprowadza trochę zamieszania wśród przedsiębiorców. W zrozumieniu tego mechanizmu może pomóc infografika, którą przygotowało Ministerstwo Finansów:

 

split payment

 

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy tym temacie? Podzieloną płatność stosujemy tylko przy transakcjach przelewowych w polskich złotych.  Co ważne podzielona płatność jest dobrowolna, ale tylko do końca 2018 roku. Potem będzie obowiązkowa i ucieczki od tego nie będzie…

 

Kogo dotyczy mechanizm płatności podzielonej?

 

Odpowiedź jest prosta – wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Nie ma znaczenia jak duża jest Twoja firma. Nie możesz korzystać z płatności podzielonej tylko i wyłącznie jeśli jesteś konsumentem, który nie prowadzi działalności gospodarczej, kiedy jesteś przedsiębiorcą otrzymującym faktury bez kwoty podatku VAT lub faktury objęte mechanizmem odwróconego obciążenia VAT.

 

Pytań i wątpliwości związanych z mechanizmem podzielonej płatności może pojawić się znacznie więcej. Na przykład:

Co ze zwrotem różnicy podatku na rachunek VAT? Czy jest możliwość uwolnienia środków na rachunku VAT i przekazanie ich np. na rachunek rozliczeniowy? Czy stosowanie mechanizmu split payment zwalnia z przepisów o odpowiedzialności solidarnej? Czy można zapłacić tylko za poszczególne pozycje z faktury? Czy nabywca może dokonywać zbiorczych przelewów w podzielonej płatności?

Cześć informacji i odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

 

Pamiętajcie, że chętnie pomożemy Wam nie tylko w lepszym zrozumieniu całego procesu, ale również w praktycznym jego zastosowaniu. Nasze biuro rachunkowe jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami, a nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszelkie wątpliwości w odniesieniu do Waszego konkretnego przypadku. Nasza obsługa księgowa dla firm to realna pomoc i wsparcie, na które Cię stać. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o szczegółach!