(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

W połowie zeszłego roku rząd obiecywał, że nie będzie podwyżek podatków. Dziś wiemy już, że z tych deklaracji niewiele pozostało (może tylko niesmak). Co więcej, 2021 rok przyniesie kilkanaście różnego rodzaju podwyżek i nowych podatków. Wśród nich głośny i szeroko komentowany podatek cukrowy, podatek od handlu, ale droższe będzie choćby posiadanie psa. W dzisiejszym artykule podsumowaliśmy najważniejsze nowe daniny i podwyżki opłat, także zachęcamy do lektury. Tylko może przed tym zaparzcie sobie jakąś melisę na uspokojenie 😉

 

 

Nowe podatki i podwyżki w 2021r.

 

 

Jeszcze niedawno wszyscy życzyliśmy sobie, aby Nowy Rok był lepszy od poprzednika. Niestety póki co wiele wskazuje na to, że 2021 będzie droższy od minionego roku i solidnie odbije się na naszych kieszeniach. Przedsiębiorcy, po pandemicznym 2020 roku niestety nie będą mogli jeszcze odetchnąć z ulgą. Sytuacja nadal jest trudna, epidemia koronawirusa trwa, obostrzenia obowiązują, do tego spowolnienie gospodarcze, niewystarczająca pomoc rządowa, większe koszty zatrudnienia, a teraz jeszcze podwyżki. W 2021 roku wzrosną między innymi podatki od nieruchomości, od deszczu, koszty energii elektrycznej. Ograniczono też ulgę abolicyjną, co w konsekwencji podwyższy podatek dochodowych. To też kilka nowych danin, jak choćby głośny podatek cukrowy, handlowy, opodatkowanie spółek komandytowych (wspominaliśmy o tym na blogu, zerknijcie tutaj). Poniżej przygotowaliśmy listę najważniejszych zmian podatkowych w 2021 roku i podwyżek z krótkim omówieniem. Jeśli coś nam umknęło, dajcie znać w komentarzach!

 

 

Podatek cukrowy

 

 

O podatku cukrowym mówiło się od jakiegoś czasu. W końcu Ustawa o tzw. podatku cukrowym (a dokładniej Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów) była pierwszą, którą podpisał prezydent w nowej kadencji i jest to jedna z największych zmian na rynku spożywczym od lat. Jakie są główne założenia?

 

Od 1 stycznia 2021 wprowadzono opłatę od napojów słodzonych, podzieloną na część stałą i zmienną. Część stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, i 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (np. kofeina). Część zmienna to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Podatek cukrowy nałożony jest na każdy podmiot, który sprzedaje napoje do punktu sprzedaży detalicznej i maksymalnie może wynieść 1,2 zł na każdy litr napoju. Co to oznacza dla konsumentów, wyraźnie widać już na sklepowych półkach.

 

 

Podatek od małpek

 

 

Kolejnym nowym podatkiem jest opłata od alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach, w tzw. małpkach. Dokładniej chodzi o opakowania o objętości do 300 ml. Opłata naliczana jest od litra stuprocentowego alkoholu (sprzedawanego w opakowaniu mniejszym niż 300 ml) i wynosi 25 zł (czyli na każde 100 mln wódki przypada 1 zł dodatkowej opłaty).

 

 

Podatek od spółek komandytowych

 

 

Od 2021 r. spółki komandytowe staną się podatnikami CIT. Podatkiem zostaną objęte spółki komandytowe i jawne, w przypadku których podatnicy podatku dochodowego partycypujący w zyskach takich spółek jawnych nie są ujawniani. Chodzi o podmioty mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. W praktyce oznacza to, że takie spółki będą opodatkowane podwójnie: od dochodów spółki 19% lub 9% CIT (w przypadku małych podatników o przychodach do 2 mln euro rocznie), oraz od dochodów wspólników (jeśli są osobami fizycznymi, będzie to 19% PIT lub 17% i 32% według skali).

 

Nowe przepisy przewidują zwolnienie dla komandytariuszy będących osobami fizycznymi (nie więcej niż 60 tys. zł). Zmiany obowiązują od początku 2021 roku, jednak wspólnicy mogą zdecydować o zastosowaniu nowych regulacji od 1 maja 2021 roku.

 

 

Koszty energii elektrycznej i podatek mocowy

 

 

Niestety w 2021 roku wzrośnie ogólny koszt energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki stawek dla Enei, PGE Obrót i Tauronu. Podwyżki wyniosą od 3,5 do 3,6%. Co więcej, rząd wprowadzi nowy podatek, tzw. opłatę mocową. Ma ona pozwolić na finansowanie utrzymywania rezerw energii przez elektrownie węglowe, co z kolei ma przełożyć się na utrzymanie bezpieczeństwa stałych dostaw prądu. W teorii. W praktyce, łączna roczna podwyżka dla gospodarstwa domowego zużywającego około 3 MWh rocznie może wynieść około 150 zł. Na rachunkach znów pojawi się też opłata OZE, której wysokość w 2021 roku wyniesie 2,2 zł za każdą MWh.

 

 

Likwidacja ulgi abolicyjnej

 

 

Zlikwidowanie ulgi abolicyjnej oznacza w praktyce, że powraca podatek od dochodów uzyskiwanych za granicą. Ulga została wprowadzona jako metoda na wyrównanie sytuacji podatkowej osób pracujących w różnych krajach, stosujących różne metody unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z nowym projektem ustawy, stosowanie ulgi zostanie ograniczone do kwoty nieprzekraczającej 1360 zł, a dodatkowo nie znajdzie zastosowania do osób wykonujących pracę lub usługi poza terytorium lądowym państw.

 

 

Podatek handlowy

 

 

Ustawa dotycząca podatku handlowego weszła w życie w 2016 roku, ale zastrzeżenie miał Komisja Europejska, która wszczęła postępowanie w tej sprawie i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zgodnie z obowiązującym stanem podatek handlowy był zawieszony do końca 2020 roku i najprawdopodobniej w 2021 roku zostanie odwieszony.

Podstawę opodatkowania będzie miesięczna nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy nie osiągają takich obrotów, nie muszą przejmować się tą zmianą.

 

 

Opłata przekształceniowa OFE

 

 

Nowe przepisy, które wchodzą w 2021 roku narzucają na wszystkie osoby, które wybiorą przeniesienie oszczędności z rachunku OFE na IKE opłatę przekształceniową. Wynosi 15% od zgromadzonej kwoty. Opłata nie będzie dotyczyć sytuacji, w której posiadacz rachunku OFE zdecyduje się na transfer środków na konto w ZUS-ie. Zamiast opłaty przekształceniowej od zgromadzonych pieniędzy pobierany będzie podatek dochodowy w momencie wypłaty emerytury.

 

 

Większy podatek od nieruchomości

 

 

Kto zapłaci większe podatki od nieruchomości? Właściciel, posiadacz samoistny (czyli osoba, która używa gruntów jak właściciel ale nim nie jest), posiadacz mienia publicznego i użytkownik wieczysty gruntów, które są własnością publiczną. W porównaniu do poprzedniego roku, opłata wzrośnie o 5 procent. Jak wzrosną poszczególne stawki?

 

  • do 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej – podatek od budynków mieszkalnych;

  • do 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni – podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków;

  • do 24,84 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej – podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

 

 

Większe opłaty za wywóz śmieci

 

 

Skoro jesteśmy przy temacie nieruchomości, musimy wspomnieć o większych opłatach za wywóz śmieci. W ostatnim czasie opłaty za wywóz śmieci podrożały niemal o połowę, a wiele gmin już zapowiedziało kolejne podwyżki w 2021 roku. Obejmą one zarówno osoby prywatne, jak też przedsiębiorców. W Warszawie uzależniono stawki od ilości zużytej wody, co również w praktyce będzie oznaczało znacząc zwiększenie comiesięcznych rachunków za prąd. 

 

 

podatki i opłaty 2021

 

Większy podatek od psa

 

 

Podatek od psa podsumowaliśmy i opisaliśmy już jakiś czas temu na naszym blogu. Wiele osób było wtedy zaskoczonych istnieniem takiej opłaty. W 2021 roku, danina za posiadanie czworonoga może sięgnąć 130,30 zł rocznie (za jednego psa). Mamy zatem do czynienia z prawie 5 zł podwyżką w stosunku do 2020 roku. Warto jednak pamiętać, że ten podatek ma charakter lokalny i część z samorządów z niego rezygnuje. Polecamy sprawdzić jak to wygląda w Waszym regionie.

 

 

Podatek transportowy

 

 

Ten podatek dotyczy środków transportu przekraczających 3,5 tony masy całkowitej. Przedmiotem opodatkowania podatkiem transportowym są samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, balastowe, przyczepy i naczepy powyżej 3,5 tony. Z wyjątkiem związanym wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego. Stawki podatku uchwala rada gminy w granicach określonych przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (która określa górne i dolne granice stawek podatku).

 

 

Podatek od wymiany oleju

 

 

Od nowego roku wymiana oleju silnikowego zostanie obłożona opłatą depozytową, która przypomina nieco kaucję stosowaną przy wymianie akumulatora. Zapłaci ją każdy kierowca. Wysokość maksymalna opłaty depozytowej to 10 zł za litr. W założeniu ma to pomóc ograniczyć spalanie zużytego oleju silnikowego do celów opałowych. 

 

 

Większy abonament RTV

 

 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w 2021 roku zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Podwyżka w skali roku wynosi od 6 do prawie 22 zł. Stawka abonamentu za używanie radia od 2021 roku wzrośnie o 0,5 zł i wyniesie 7,5 zł miesięcznie. Z kolei za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego miesięcznie trzeba będzie zapłacić 24,50 zł.

 

 

Większy podatek od deszczu

 

 

Od 2021 r. wzrosnąć ma również podatek od deszczu. Najprawdopodobniej obejmie znacznie większą liczbę nieruchomości. Obecnie daninę tę płacą głównie właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70%. Po zmianach proponowana powierzchnia ma zaczynać się od 600 m2, przy ponad 50% zabudowy. To z kolei może oznaczać koszty rzędu 1350 zł na gospodarstwo domowe.

 

 

Podatek od plastiku

 

 

Jednym z nowych podatków jakie pojawią się w 2021 roku jest podatek od plastiku. Zakłada on, że każdy z krajów członkowskich będzie musiał wysłać do Brukseli 80 eurocentów za jeden kilogram odpadów z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi, czyli 800 euro za tonę. Podatek został wprowadzony, w związku z próbą ograniczenia produkcji jednorazowego plastiku. Natomiast jak w rzeczywistości przełoży się na ten proces i nasze kieszenie – czas pokaże.

 

 

Oczywiście wśród tak wielu negatywnych informacji można znaleźć kilka pozytywów. Na przykład zmiany w uldze dla młodych, slim VAT, czy wprowadzenie estońskiego CIT-u. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie było wyczekiwane przez przedsiębiorców. Chodzi o przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Co ważne przedsiębiorca ma wybór, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach.

Niestety, w aktualnej sytuacji takie pojedyncze pozytywne sygnały nie są wystarczające, aby najbliższe miesiące widzieć w jasnych barwach. Prawdopodobnie 2021 rok będzie kolejnym rokiem walki. I jeśli chodziłoby tylko o rosnące podatki i koszty, większość z nas dałaby radę. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, walczymy z tym od dawna. Od wielu lat nasze biuro rachunkowe z powodzeniem pomaga w tym przedsiębiorcom. Zdecydowanie większym problemem jest to na co nie mamy wpływu, czyli na przykład zamrożona gospodarka. Życzmy sobie, żeby normalność wróciła jak najszybciej, a wzrost niektórych podatków i opłat był naszym największym powodem do narzekań w 2021 roku. 

Powodzenia!