(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

W czerwcu 2019 roku wystartował program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o nazwie “Pożyczka na rozwój”. Program z założenia ma wspomóc i przyspieszyć rozwój firm. Zwłaszcza tych mniejszych. Na czym dokładnie polega? Kto może skorzystać z pożyczki i jak wziąć udział w konkursie? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie, zapraszamy.

 

Pożyczka na rozwój – najważniejsze informacje

 

Przedsiębiorcy mikro i małego biznesu mogą składać wnioski o otrzymanie pożyczki w nowym programie PARP od 18 czerwca 2019. Koniec przyjmowania wniosków mija 7 października 2021. Celem konkursu, tak jak wspomnieliśmy, jest sfinansowanie rozwoju małych przedsiębiorstw poprzez inwestycje w środki trwałe. Czyli m.in. w maszyny, urządzenia techniczne, narzędzia, zakup oprogramowania, rozwój systemów IT. Środki nie mogą zostać przeznaczone na marketing lub wypłatę wynagrodzeń.

W puli dostępnych środków jest prawie 29 milionów złotych. Do zdobycia jest od 75 000 zł do 500 000 zł na realizację projektu. Maksymalny okres realizacji projektu to 12 miesięcy od podpisania umowy. Maksymalny okres spłaty to 5 lat (z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na 9 miesięcy). Oprocentowanie waha się od 2,5% do 6% w skali roku. Zależne jest od sytuacji finansowej firmy, jak również od rodzaju zabezpieczenia.

 

Po zrealizowaniu projektu zgodnie z umową, można otrzymać od PARP dotację w kwocie do 40 000 zł na refinansowanie części wkładu własnego. Wsparcie wyniesie do 80% wydatków kwalifikowanych, co oznacza, że wkład przedsiębiorcy to co najmniej 20% wydatków kwalifikowanych.

 

usługi księgowe warszawa

 

 

Kto może skorzystać z programu i jak wziąć w nim udział?

 

Z programu Pożyczka na rozwój mogą skorzystać mikro i mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą od minimum dwóch lat. Dodatkowo muszą posiadać zatwierdzone sprawozdanie finansowe (rachunek zysków, strat, bilans) za co najmniej dwa, trzy ostatnie lata. Co ważne w programie mogą wziąć udział również cudzoziemcy, którzy prowadzą działalność na terenie Polski. Jak wziąć w nim udział?

 

Na stronie PARP można przeczytać informację o czterech etapach:

  • pierwszy to przygotowanie niezbędnych dokumentów.

  • drugi to wypełnienie wniosku (można go pobrać ze strony PARP)

  • trzecim jest ocena projektu

  • czwartym i ostatnim etapem jest podpisanie umowy

 

Warunkiem uzyskania finansowania jest wniesienie wkładu własnego na poziomie min. 20 procent wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu. Jeśli planujecie wziąć udział w programie, to będziecie mieć na to szansę w następujących terminach:

  • 18 czerwca 2019 r. – 17 października 2019 r.

  • 16 stycznia – 14 maja 2020 r.

  • 25 czerwca 2020r. – 22 października 2020 r.

  • 14 stycznia 2021 r. – 15 kwietnia 2021 r.

  • 3 czerwca 2021 r. – 7 października 2021 r.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie PARP. Jeśli będziecie mieć dodatkowe pytania i wątpliwości, pod wskazanym adresem otrzymacie niezbędną pomoc. Będziecie też mogli zapoznać się dokładnie z regulaminem i od razu wypełnić wniosek. Powodzenia!