(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Mamy wrażenie, że stereotyp księgowego nadal ma się nieźle. Niedbały strój, fryzura, okulary, lekko przygarbiona, cicha postać przemykająca gdzieś po biurze niezauważona. Pochłonięta cyferkami, we własnym świecie, w którym do komunikacji używa się jedynie skomplikowanych tabelek w Excelu oraz niezrozumiałych zwrotów i skrótów. Praca w księgowości, wygląda jednak zupełnie inaczej. A tego typu stereotyp księgowego nigdy nie był trafiony.

 

 

Praca w księgowości – jak wygląda naprawdę?

 

 

Praca w księgowości nadal kojarzy się większości z nudnym, żmudnym i trudnym zajęciem. Oczywiście pewne skojarzenia nie biorą się z niczego, ale dziś są naprawdę nieaktualne i przesadzone. Wpływ na to jak obecnie wygląda zawód księgowego, miały zmiany w biznesie, w gospodarce, oraz dynamiczny postęp technologiczny i informatyzacja branży w ostatnich latach. 

Nie zmieniło się za to jedno – ten zawód nie jest dla wszystkich.

 

Praca w biurze rachunkowym jest dla ludzi cierpliwych, ale nie flegmatycznych. Dla kogoś, kto lubi porządek, ale odnajduje się w chaosie. Tu nie ma miejsca na nudę, ceni się umiejętność szybkiego przetwarzania informacji, dobre rozeznanie i bycie na bieżąco nie tylko w tematach związanych z podatkami czy finansami. Owszem, sprawdzają się osoby z analitycznym podejściem, odpowiedzialne, zrównoważone – ale muszą być też komunikatywne i dynamiczne. Jeśli masz problemy z organizacją, kiepsko znosisz presję – może lepiej pomyśleć o innym kierunku rozwoju. 

 

Choć przeczy to stereotypom i niektórym może wydawać się nierealne, to praca księgowego jest dynamiczna. Głównie dlatego, że przepisy zmieniają się w zasadzie co chwilę i trzeba nadążyć. Z resztą nie o samo nadążanie chodzi. Trzeba jeszcze umiejętnie wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i z pożytkiem dla klientów biura rachunkowego. Księgowość wymusza nieustanne dokształcanie się, bycie na bieżąco z technologią, która potrafi ułatwiać, ale też komplikować pracę.

 

Oczywiście odpowiednie predyspozycje to nie wszystko. Aby zacząć pracę w księgowości przyda się jeszcze dyplom studiów wyższych. Taki drobiazg 😉

 

Nie jest to jednak konieczne – zwłaszcza na początku. Istnieje sporo możliwości na zdobycie odpowiedniej wiedzy i przygotowanie się do zawodu. Są szkoły policealne, różne szkolenia, zaawansowane kursy – wszystko oczywiście zależy od jakości takich szkoleń i zaangażowania. Wiedza to podstawa. Sposób w jaki się ją zdobędzie to już kwestia drugorzędna. Kluczowe i tak jest to jak dana osoba radzi sobie w praktyce, jakie ma podejście, zaangażowanie. Dlatego warto zacząć od praktyk właśnie. Raz, że na własnej skórze można przekonać się jak naprawdę wygląda praca księgowego w biurze rachunkowym. Dwa, że można sprawdzić się w tej roli i określić czy to będzie dobry kierunek.

Mimo, że w ostatnim czasie, do naszego zespołu dołączyła nowa osoba, nadal szukamy ludzi otwartych, zaangażowanych, chętnych do nauki i odbycia praktyk w M&M Księgi Rachunkowe. Jeśli jesteś taką osobą – skontaktuj się z nami. Na naszym profilu na Facebooku niedawno umieszczaliśmy ogłoszenie – zobacz w wolnej chwili.

 

Praca w księgowości – czy warto?

 

Czy warto zostać księgowym? To pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sam. My jedynie podpowiemy Wam teraz 5 argumentów przemawiających na tak. Jeśli macie dodatkowe spostrzeżenia – nie krępujcie się wspomnieć o nich w komentarzach pod wpisem!

 

Po pierwsze, zawód księgowego zawsze był i będzie ceniony. To jeden z najstarszych zawodów na świecie. Nawet jeśli za parę lat pęd technologiczny jeszcze bardziej nabierze na sile, pojawi się szerzej wykorzystywana sztuczna inteligencja, nowe rozwiązania automatyzujące rachunkowość – możecie być spokojni o swój los. Popyt na dobrych księgowych, na profesjonalne usługi księgowe, jest ogromny i to się raczej prędko nie zmieni. Tak jak to, że jest to odpowiedzialne zajęcie, od zawsze cieszące się dużym szacunkiem i uznaniem. 

 

Po drugie praca w księgowości daje duże możliwości rozwoju. Od Ciebie natomiast zależy jego przebieg i charakter. Możesz poszukać pracy w bardziej kameralnych warunkach, mniejszych biurach rachunkowych, albo spróbować swoich sił w wielkich korporacjach i instytucjach międzynarodowych. Możesz całe życie siedzieć przy jednym biurku, albo dzięki pracy zwiedzać świat.

Księgowi są niezbędni w małym biznesie, a zwłaszcza w tym większym. Masz realny wpływ na kształt i funkcjonowanie danej firmy. Jeśli jesteś ambitny i stawiasz na rozwój własny, szybko przeniesie się to również na biznes i zostanie odpowiednio docenione. 

 

Po trzecie, masz liczne perspektywy i specjalizacje. Możesz być specjalistą od controllingu, analitykiem, doradcą podatkowym, albo skupić się na kadrach i zarządzaniu. Masz wybór. Inaczej będzie wyglądała praca w dużej firmie jako samodzielny księgowy, inaczej jako część zespołu w biurze rachunkowym. Masz szansę sam wybrać jak, gdzie i z kim chcesz pracować. Księgowi są potrzebni w każdej branży, co daje niezliczone kierunki, w których można podążać. To też wyzwanie, dzięki któremu możesz zacząć się zawodowo realizować i spełniać!

 

Po czwarte, praca w księgowość daje stabilizację. Tak jak wspomnieliśmy – popyt na księgowych jest i będzie duży, a to daje niemal gwarancję znalezienia pracy po studiach. To też daje możliwości zmiany otoczenia w zależności od indywidualnych celów, pomysłów na siebie i własną karierę zawodową. Wiedząc, że masz zawód, który jest ceniony i potrzebny odchodzi Ci stres i widmo utraty stałego źródła dochodu.

 

Po piąte, zarobki. Nie będziemy Was czarować badaniami i statystykami jak zarabiają księgowi w Polsce, bo statystycznie to pies i właściciel mają po 3 nogi 🙂 Wszystko uzależnione jest od miasta, branży, firmy, formy i charakteru zatrudnienia. Oczywiście bez problemu znajdziecie w sieci odpowiedź na pytanie, ile zarabia się w księgowości. Jednak uprzedzamy, że jest to kwestia bardzo elastyczna, uzależniona od wielu czynników m.in. od posiadanego doświadczenia i umiejętności. Nie podlega jednak wątpliwości, że jeśli jesteś dobry w tym co robisz, możesz liczyć na wysokie zarobki.

 

 

newsletter biura rachunkowego

 

 

To tylko 5 podstawowych powodów, dla których warto spróbować swoich sił w księgowości i pomyśleć o pracy w tym zawodzie. Dla jednych to może być zbyt mało, dla drugich wystarczył już pierwszy argument. Z pewnością nie jest to praca łatwa. Nie należy może do ciężkich fizycznie, ale przyjdzie Ci pracować z różnymi ludźmi i klientami. Musisz być gotowy na sporą dawkę stresu, na ciągłą walkę z presją czasu. Czasami wymuszającą zaangażowanie się po godzinach itd.

Jak każdy zawód, tak i ten ma swoje blaski i cienie, wady i zalety. My skupiliśmy na pozytywach, ale kto wie jakby brzmiał ten tekst, gdybyśmy pisali go bliżej terminu sprawozdań, albo po telefonie od namolnego klienta, dla którego księgowość to tylko brzydkie słowo na ka 😉 A jak Wy sądzicie? Praca w księgowości to dobry pomysł? A może planujecie dopiero swoją ścieżkę zawodową i macie jakieś dodatkowe pytania?

Zachęcamy do dyskusji!