(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Jakiś czas temu sejm znowelizował kodeks spółek handlowych, wprowadzając nowy rodzaj spółki – Prostą Spółkę Akcyjną. W skrócie PSA. Zmiany w przepisach, o których dziś powiemy, wchodzą w życie w 2020 roku i mają przyczynić się m.in. do rozwoju starupów oraz znacząco ułatwić samo założenie spółki i zdobycie kapitału początkowego.

Często tak bywa, że teoria to jedno, a praktyka drugie. A jak jest w tym przypadku? W dzisiejszym wpisie podsumowaliśmy najważniejsze informacje o PSA i wskazaliśmy jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom. Zapraszamy!

 

Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – najważniejsze informacje

 

W Polsce, najczęściej spotykane formy organizacyjne w biznesie to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć w zasadzie każdy, choćby przez internet. Formalności zostały uproszczone, co sprawiło, że nie trzeba mieć żadnego zaplecza prawnego, czy finansowego. Ze spółką akcyjną jest już inaczej. Potrzeba zmian wypłynęła już kilka lat temu, ale dopiero teraz nabrały one konkretnego kształtu.

 

otwieranie spółek za darmo

 

Głównym bodźcem do stworzenia nowych przepisów, jest rynek startapów w Polsce, który notuje już od jakiegoś czasu dynamiczny rozwój. Jednym z głównych założeń Prostej Spółki Akcyjnej jest wzmocnienie tego rozwoju, zwiększenie konkurencyjności oraz próba zatrzymania “eksportu” polskich pomysłów za granicę. Dzięki proponowanym zmianom, ten cel wydaje się realny.

 

Najważniejszym atutem PSA jest swoboda i elastyczność w określaniu rodzajów akcji i zasad działania spółki, brak barier wejścia, maksymalnie wykorzystany kapitał ludzki, oraz uproszczenia i elektronizacja procedur w spółce. Próba unowocześnienia tej formy prowadzenia biznesu, spotkała się z resztą z pozytywnym odzewem ze strony przedsiębiorców. I nie ma się czemu dziwić. Dotychczasowe rozwiązania były zbyt sztywne i skomplikowane. Potwierdzają to badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w których aż 73% ankietowanych przedsiębiorców wskazało na potrzebę nowej formuły prawnej dla innowacyjnych firm. Czy Polska Spółka Akcyjna jest dobrą odpowiedzią na tą potrzebę? Jakie ma zalety i co dokładnie wnosi w praktyce?

 

Prosta Spółka Akcyjna – główne korzyści

 

Tak jak już wspomnieliśmy zmiany w przepisach mają odpowiadać na potrzeby m.in. startupów. W ten sposób Polska włącza się m.in. w europejski trend tworzenia form prawnych z myślą o nich. Na świecie podobne rozwiązania już z powodzeniem funkcjonują. Przykładem może być obowiązująca od 1 stycznia 2017 r. regulacja słowacka (prosta spółka na akcje) czy SAS we Francji, który cieszy się dużą popularnością. A jak wygląda to u nas? Jakie korzyści przynosi to rozwiązanie? Główne zalety zgrabnie podkreśliło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Prosta Spółka Akcyjna – korzyści:

 

  • brak barier wejścia (1 zł kapitału na start)

  • uproszczona I szybka rejestracja elektroniczna, już w 24 h

  • uproszczenia i elektronizacja procedur w spółce, w tym możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej albo wideokonferencji

  • duża swoboda i elastyczność w określaniu rodzajów akcji i zasad działania spółki;

  • maksymalnie wykorzystany kapitał ludzki – w tym akcje za prace i usługi

  • łatwiejsze dysponowanie środkami spółki – brak „zamrożonego” kapitału zakładowego, ale zarazem obowiązek dbania o wypłacalność spółki i inne środki, które zapewniają ochronę jej wierzycielom

  • uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony np. przez firmę inwestycyjną albo notariusza. Co więcej dopuszczone zostało wykorzystanie blockchainu do prowadzenia tego rejestru

  • brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków – akcje PSA nie będą notowane na giełdzie; jednocześnie będzie możliwość przekształcenia PSA w spółkę akcyjną w celu wejścia na giełdę

  • nieskomplikowana i elastyczna struktura organów – brak obligatoryjnej rady nadzorczej i możliwość powołania rady dyrektorów

  • uproszczona likwidacja PSA – skrócony został czas potrzebny na przeprowadzenie likwidacji, a dodatkowo możliwe będzie rozwiązanie spółki bez likwidacji (przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza).

 

 

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać 1 marca 2020 r. Wygląda na to, że są dobrą odpowiedzią na zgłaszane potrzeby przedsiębiorców. Oczywiście jak sygnalizują niektórzy, mogą też być wykorzystane do nadużyć. A jak Wy oceniacie te zmiany? To krok w dobrą stronę, czy kolejny pomysł, który w praktyce niewiele wniesie, a tylko wywoła zamieszanie?

Dajcie znać w komentarzach.