(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Jak się okazuje, prawidłowe rozliczenie faktury za zakup usługi reklamowej z Facebooka często rodzi problemy i wątpliwości u przedsiębiorców. Sami raz na jakiś czas spotykamy się z takimi pytaniami naszych klientów. Dlatego dziś przybliżymy ten temat i podpowiemy jak prawidłowo rozliczać faktury z Facebooka.

 

Jak prawidłowo rozliczyć fakturę za reklamę na Facebooku?

 

Sam zakup reklamy na Facebooku nie jest niczym skomplikowanym. Trzeba natomiast pamiętać, że jej opłacenie to nie koniec naszych rozliczeń. Sposób rozliczania faktur za usługę reklamową na Facebooku, zależy od podmiotu, przez który faktura została wystawiona. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma sytuacjami:

 

Sytuacja 1

Jeśli faktura za usługi reklamowe została wydana przez Facebook Irleand Limited – nie powinna zawierać naliczonego podatku VAT, gdyż taki zakup jest traktowany jako transakcja wewnątrz UE, czyli jako import usług. Żeby prawidłowo rozliczyć taką fakturę niezbędna jest rejestracja podatnika jako VAT-UE.

Jeśli kwota na fakturze jest określona w polskiej walucie (PLN), należy ją opodatkować odpowiednią stawką podatku VAT. Jeśli mówimy o usługach reklamowych będzie to 23%.

W przypadku jeśli kwota na tej samej fakturze jest wyrażona w euro – trzeba przeliczyć ją na PLN i opodatkować przeliczoną kwotę wspomnianym podatkiem VAT w wysokości 23%.

 

Sytuacja 2

Drugą możliwością jest otrzymanie faktury wystawionej przez Facebook Poland Sp. Z o.o.

To najwygodniejsza opcja, ponieważ ta faktura będzie już zawierała naliczony podatek 23%, a rozliczenie jej nie będzie wymagało od Was żadnych dodatkowych obowiązków. To zwykła transakcja krajowa.

 

Wiele się mówi o tym, ze Urząd Skarbowy nie przyjmuje faktur od Facebooka, ponieważ nie ma na nich określonych dat. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest wystawienie wewnętrznej faktury z naliczonym VATem. Niestety za każdy dzień trzeba wystawić osobną FV. Do 20 dnia każdego miesiąca wpłacamy do US podatek VAT, a do 25 dnia każdego miesiąca składamy elektronicznie deklarację VAT-8 lub VAT-9M.  

 

A może zainteresuje Cię też wątek innych rozliczeń? Na przykład rozliczenia PIT , rozliczania się z małżonkiem, albo rozliczenie delegacji? Zajrzyj do pozostałych artykułów na naszym blogu!

 

Rozliczanie usług reklamowych

 

Przy tej okazji przypominamy kilka podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy, jeśli chodzi o rozliczanie usług reklamowych:

  • naliczenie podatku VAT leży w obowiązku przedsiębiorcy. Tak jak wspomnieliśmy już wyżej, według stawki krajowej dla usług reklamowych wynosi on 23%.
  • trzeba też wykazać zakup usługi reklamowej w deklaracji podatku VAT, jako naliczenie podatku i  odliczenie podatku od zakupu. Wykazanie takiej transakcji jest istotne mimo braku obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług – brak takiej czynności może spowodować konieczność późniejszych korekt.
  • nawet jeśli jesteście zwolnieni z VAT i tak trzeba złożyć deklarację. W tym przypadku wypełniacie tylko deklarację VAT-9M i wysyła ją elektronicznie do urzędu. Po 25 dniach od dokonania zakupu usługi trzeba jeszcze pamiętać o wpłaceniu podatku do US.
  • ważna będzie też rejestracja do transakcji wewnątrzwspólnotowych – jeszcze przed zakupem należy wypełnić druk VAT-R, co spowoduje nadanie przedrostka PL przed firmowym numerem NIP.

 

Nie bez powodu obowiązek rejestracji do VAT-UE wymieniliśmy na samym początku. To ważne aby pamiętać o tym najlepiej jeszcze przed zakupem usług reklamowych na Facebooku.

Mamy nadzieję, że w dzisiejszym wpisie znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Jeśli nie – zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w Warszawie. Choćby poprzez Facebooka 😉 Pochylimy się nad Waszym przypadkiem, doradzimy najlepsze rozwiązania i zapewnimy profesjonalną obsługę księgową!

Jesteśmy do Waszej dyspozycji.