(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Dziś, czyli 30 kwietnia 2019, jest ostatni dzień na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT i zapłacenie podatku dochodowego za 2018 rok. Jeszcze rok temu zapominalscy, po przeczytaniu pierwszego zdania musieliby biec do urzędu i „odstać swoje” w kolejce innych podatników, którzy z rozliczeniem czekali do ostatniej chwili. W 2019 taki scenariusz już nam nie grozi.

 

Jak rozliczyć zeznanie roczne PIT za 2018 rok

 

Jeśli w panice zaczęliście już szykować się wyjścia – uspokajamy. Od tego roku, dzięki usłudze Twój e-PIT uruchomionej przez resort finansów, podatnicy, którzy nie rozliczą PIT-u za 2018 rok w terminie, będą mogli spać spokojniej. Fiskus rozliczy ich automatycznie.

 

Natomiast jeśli złożyliście już deklarację np. w formie papierowej (w tym roku jeszcze można!), czy też za pośrednictwem systemu online, to takie zeznanie będzie miało pierwszeństwo i będzie traktowane jako właściwe. Jeśli nie wykonacie żadnych działań – zeznanie przygotowane automatycznie przez Urząd Skarbowy, będzie uznane za właściwe.

Wspominaliśmy już o tym w niedawnym wpisie poświęconym zmianom jakie czekają nas w rozliczeniach w tym roku. Rozliczenie za pomocą usługi Twój e-PIT odbywa się drogą elektroniczną. Skierowane do osób, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38. Czyli do podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu umów o pracę, o dzieło, zlecenie, z praw autorskich, emerytur i rent.

A jak to działa w praktyce?

 

Logując się na stronie https://www.podatki.gov.pl można sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie, które ówcześnie zostało przygotowane przez urzędników. Jeśli ktoś nie skorzysta z usługi, nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, to po 30. kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znajdziecie je w sekcji „Złożone dokumenty”. Poza wglądem do dokumentów, będziecie mogli (po zalogowaniu) złożyć niezbędną korektę. Oczywiście nie zmienia to faktu, że i tak warto sprawdzić wszystkie dane i przygotowany PIT wcześniej. Choćby po to, aby upewnić się co do kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty, dokonać niezbędnych poprawek. Ważne będzie też sprawdzić czy fiskus uwzględnił wszystkie niezbędne ulgi podatkowe.

 

W przypadku niedopłaty z automatycznie przygotowanego zeznania, to możecie spodziewać się kontaktu z Urzędu Skarbowego do 31 maja 2019. Potem będziecie mieć 7 dni od otrzymania wiadomości, aby wpłacić brakującą kwotę na konto urzędu. W przypadku kiedy dojdzie do nadpłaty – możecie spodziewać się zwrotu do 45 dni licząc od 1 maja 2019

 

Dodatkowa pomoc z rozliczeniem PIT

 

Warto zaznaczyć, że jeszcze w tym roku jest możliwość złożenia zeznania w tradycyjny sposób. Dodatkowo w urzędach można liczyć na pomoc ekspertów, którzy nie tylko pomogą w samym rozliczeniu, ale też mogą udzielić wsparcia w rozliczeniu z pomocą e-PIT. Dotyczy to w szczególności osób, które nie mają dostępu do komputera z podłączeniem online. W urzędach czekają na was stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.

 

Obniżka PIT i nowy wzór na 2019 rok – kliknij i dowiedz się więcej!

 

Poza wsparciem na miejscu, macie też możliwość porozmawiania z konsultantem przez telefon, albo mailowo. Dla przypomnienia podajemy numery i adres e-mail:

Infolinia – w godzinach 7.00-18.00 pod numerami:

  • 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
  • 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
  • +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

 

Adresy e-mail:

  • pomoc z usługą e-PIT: info.epit@mf.gov.pl
  • pomoc techniczna Portalu Podatkowego – info.e-deklaracje@mf.gov.pl
  • pomoc konsultanta KIS przez stronę www – https://www.podatki.gov.pl/zadaj-pytanie/pytanie-e-mail/
  • czat z konsultantem online – w godz. 8.00-16.00 – https://webchat.mf.gov.pl/chat.html

 

Mamy nadzieję, że nie będziecie mieć większych problemów związanych z rozliczeniem PITu za 2018. Do tej pory z usługi Twój e-PIT skorzystało ponad pół miliona osób w samym województwie mazowieckim. A Wy?

Rozliczaliście jeszcze w tym roku tradycyjnie, czy skorzystaliście z e-PITu?