(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

W dzisiejszym wpisie przypadła nam rola posłańca, który niestety nie przynosi dobrych wieści. Zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy do tej pory wliczali w koszty firmowe, wydatki związane z eksploatacją samochodu i leasingiem. Jakie zmiany w tym temacie przynosi nam 2019 rok?

 

Zmiany w rozliczaniu wydatków eksploatacyjnych firmowego auta

 

W 2018 roku limitowanie wydatków na zakup paliwa oraz kosztów eksploatacyjnych auta, uzależnione było od tego, czy był on pojazdem firmowym, czy też samochodem prywatnym wykorzystywanym w działalności gospodarczej. Nie obowiązywały żadne poważne ograniczenia i limity. Przedsiębiorcy mieli prawo ująć w kosztach uzyskiwania przychodów całość wydatków eksploatacyjnych, bez konieczności definiowania sposobu w jaki samochód jest wykorzystywany w firmie.

 

Z wejściem w życie nowych przepisów i ustaw, możliwość wliczania wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu w firmie została ograniczona. Wysokość limitu będzie zależny od rodzaju wykorzystywanego pojazdu w firmie.

 

W zasadzie przedsiębiorca ma teraz do wyboru 3 opcje rozliczenia kosztów eksploatacyjnych:

  • 100% dla samochodów firmowych (znajdujących się w ewidencji środków trwałych bądź eksploatowanych w oparciu o umowę leasingu, albo wynajmu długoterminowego), przy założeniu, że będzie uzupełniana ewidencja służąca potwierdzeniu korzystania z samochodu jedynie do celów działalności gospodarczej,
  • 75% dla firmowych samochodów używanych do celów mieszanych, czyli także prywatnie w celach niezwiązanych z przedsiębiorstwem,
  • 20% dla prywatnych samochodów podatników (będących ich własnością) używanych także w celach prowadzonego przedsiębiorstwa (zamiast dotychczasowej kilometrówki).

 

Co ważne, w przypadku określania użytku pojazdu firmowego ustawodawca wskazał, że jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, należy uznać, że pojazd wykorzystywany jest również prywatnie. Czyli do celów mieszanych -75%.

Przedsiębiorcy wykorzystujący samochód osobowy wyłącznie w celach służbowych w dalszym ciągu będą mogli odliczyć całość wydatków związanych z pojazdem w kosztach firmowych. Będzie to jednak wiązało konieczność dopełnienia dodatkowych formalności. Pełne odliczenie kosztów eksploatacyjnych będzie bowiem skutkowało obowiązkiem prowadzenia dodatkowej ewidencji zbliżonej do kilometrówki dla celów VAT.

 

A co z samą kilometrówką? Znika w formie, w której znaliśmy ją do tej pory.

Obowiązek prowadzenia kilometrówki dla celów PIT, zostaje zniesiony. Wyjątkiem są rozliczenia delegacji służbowych. Przedsiębiorca wykorzystujący prywatny samochód w prowadzonej działalności odliczy zaledwie 20%, niezależnie od przejechanych kilometrów.

Warto też zaznaczyć, że nowe przepisy dotyczą jedynie samochodów osobowych. Sposób rozliczania aut uznawanych za ciężarowe, na gruncie podatkowym pozostaje bez zmian.

 

obsługa księgowa firm

 

Zmiany w rozliczaniu leasingu 2019

 

Nowe przepisy dotyczą też rozliczania kosztów leasingu samochodów w działalności gospodarczej. Stracą na nich przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na leasing droższych samochodów, których wartość przekracza 150 000 zł. Zmiany w rozliczaniu leasingu nie dotyczą aut poniżej tej granicy – nadal można wliczyć w koszty firmowe wszystkie raty leasingowe.

 

Samochody o wartości przekraczającej 150 000 będzie można rozliczyć wyłącznie w wysokości wynikającej z proporcji w jakiej ta kwota pozostaje do wartości samochodu. W przypadku auta wartego przykładowo 300 000 zł, do kosztów podatkowych można będzie zaliczyć wydatki do kwoty 150 000. zł. Dotyczy to amortyzacji, rat leasingowych oraz abonamentu za wynajem, a także ubezpieczenia AC, które również rozliczamy proporcjonalnie.

 

Nowe przepisy obowiązują od stycznia 2019, osoby które kupią, wyleasingują albo wynajmą auto przed styczniem, mają zachować obecne prawa rozliczania wydatków leasingowych w całości. Jeśli byliście zaskoczeni czemu pod koniec roku 2018 niektórzy przedsiębiorcy masowo podpisywali nowe umowy leasingowe, to wiecie już dlaczego ?

Jeśli macie dodatkowe pytania i wątpliwości w związku ze zmianami w przepisach i podatkach na 2019 rok. Zastanawiacie się co i jak można wliczyć w koszty firmowe – skontaktujcie się z naszym biurem rachunkowym w Warszawie. Możecie też zajrzeć do jednego z naszych wpisów na blogu, gdzie podsumowaliśmy co można wliczyć w koszty firmowe.

Zapraszamy!