(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Rozwój nowoczesnej technologii, w tym sztucznej inteligencji, daje nowe możliwości, ale wymusza też określone zmiany. Wydaje się, że to naturalne zjawisko. Nieuniknione. Z jednej strony nowe technologie pomagają usprawniać pracę, poprawiają jej efektywność, jakość. Pomagają szybciej i łatwiej poradzić sobie z coraz bardziej wymagającymi operacjami i zadaniami. Z drugiej strony, coraz częściej słychać głosy, że za jakiś czas człowiek przestanie być już potrzebny, a za większość zadań odpowiedzialne będą inteligentne maszyny. Dotyczy to też księgowości i branży finansowej.

Czy takie obawy są słuszne? Jaki wpływ na biura rachunkowe ma sztuczna inteligencja? Jakie szanse i zagrożenia stwarza? Do czego można ją wykorzystać? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

 

Księgowy w świecie nowoczesnych technologii

 

Rozwój nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji jest bardzo dynamiczny. I mimo, że dla wielu jest to jeszcze melodia przyszłości, to SI (Sztuczna Inteligencja) wykorzystywana jest w coraz szerszym zakresie, w coraz większej ilości branż i specjalizacji. Możliwości jakie daje są naprawdę ogromne i nadal pozostają do końca nie odkryte. Jesteśmy świadkami technologicznej rewolucji, która jest już raczej procesem nieodwracalnym. Wręcz przeciwnie – będzie tylko nabierać na sile. A jak na tę kwestię patrzą sami księgowi?

 

Według badania firmy Sage aż 83% z 3 tys. przebadanych księgowych stwierdziło, że przedsiębiorcy wymagają teraz od nich więcej niż kilka lat temu. 49% księgowych uznało, że potrzebna jest automatyzacja powtarzalnych czynności, a 66% chętnie zainwestowałoby w sztuczną inteligencję, żeby to osiągnąć. Oczywiście słychać też liczne głosy specjalistów, którzy boją się, że ich miejsce zajmą roboty, niczym z filmów science-fiction. Trudno się dziwić. To co dziś nazywamy nowoczesną technologią, jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. Mówiąc o sztucznej inteligencji trzeba też pamiętać, że to bardzo szerokie i dynamiczne pojęcie. Głównie mamy na myśli algorytmy, które bazując na dużej ilości danych, analizują je i doskonalą. To programy, aplikacje, maszyny, które potrafią same się uczyć.

Mimo, że sztuczna inteligencja w księgowości nie jest jeszcze w pełni wykorzystywana, to wydaje się to kwestią czasu. A co za tym idzie, w niedalekiej przyszłość księgowi będą zmuszeni posiadać nieco inne umiejętności, być może zmieni się ogólny charakter ich pracy. Najważniejsze pytanie brzmi, jak się zmieni i czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie, czy raczej obietnicę lepszego jutra?

 

Sztuczna inteligencja w księgowości

 

Kiedyś powtarzało się, że do pracy księgowego wystarczy kalkulator. Oczywiście te czasy minęły bezpowrotnie, a praca księgowych wygląda dziś zupełnie inaczej. Tego typu stereotypy już od dawna można wsadzić między bajki.

 

Już dziś korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, programów i nowych technologii, która wspomaga pracę biur rachunkowych. Fakturowanie online, wygodne przekazywanie księgowym dokumentacji w postaci plików elektronicznych, automatycznie generowane tabele na podstawie danych o przychodach i kosztach, przechowywanie danych w chmurze, inteligentny asystent księgowy, księgowość przez telefon, automatyzacja kluczowych procesów, tak zwane OCR-y, które pozwalają na automatyczne zapisywanie danych ze skanów, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. Można wymieniać długo. O części z nich wspominaliśmy we wpisie nowoczesna księgowość. Zachęcamy do lektury!

 

usługi księgowe warszawa - kontakt

 

Machine learning już teraz są używane np. do podpowiadania kategorii księgowanych kosztów i do automatycznego odczytywania danych z faktur. Z podobnej technologii korzysta się w rozwiązaniach do przetwarzania faktur skierowanych na rynki zagraniczne. W najbliższej przyszłości inteligentne urządzenia mogą nie tylko monitorować przestrzeganie przepisów i zasad organizacyjnych, ale także kontrolować, oceniać i raportować wyniki pracy. Podpowiadać przyszłe i optymalne scenariusze. Obecnie tworzy się na przykład algorytmy handlowe, które będą opracowywać prognozy finansowe opierające się na danych historycznych i prawdopodobieństwach statystycznych. Systemy sztucznej inteligencji rozwijają się nieustannie, można sobie zatem wyobrazić, że w pewnym momencie mogą zaczną konkurować z ludźmi. Czy są w stanie ich zastąpić? Naszym zdaniem nie. Zwłaszcza w gąszczu niejednoznacznych przepisów i konieczności ich odpowiedniej interpretacji. Robot w określony sposób przygotuje potrzebne księgowemu informacje, ale to człowiek, a nie maszyna je zinterpretuje i wyciągnie wnioski. I to człowiek podejmie decyzję.

 

Sztuczna inteligencja, roboty, cyfryzacja, blockchain to pojęcia, które wskazują kierunek zmian zawodu księgowego. Jesteśmy niemal pewni, że nowe technologie zrewolucjonizują niektóre pojęcia, branżę i charakter pracy księgowego. To w zasadzie dzieje się na naszych oczach. A kiedy się to zatrzyma i do czego finalnie doprowadzi?

 

Amerykańscy naukowcy odkryli niedawno, że aby przenieść się w przyszłość … wystarczy poczekać. To chyba będzie najlepsze podejście. Czyli obserwować zmiany, być na bieżąco z pewnymi trendami i nowymi technologiami i po prostu poczekać na to jak zmieni to naszą rzeczywistość. Prywatną i zawodową. A Wy co sądzicie? Czekacie z niepokojem i obawą, że zostaniecie zastąpieni przez maszyny, czy jesteście raczej spokojni o swoją przyszłość?