(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Planujesz rozpoczęcie własnej działalności, ale zastanawiasz się nad kosztami i formalnościami? Nic dziwnego. To bardzo dobry ruch. Ważne jest mieć świadomość na temat obciążeń i zobowiązań, ale z drugiej strony dotyczy to też pewnych ulg i ułatwień, które masz do dyspozycji na początku przygody z własną firmą. W tym wpisie przedstawimy Ci różne opcje, z których możesz skorzystać, aby zminimalizować koszty i ułatwić sobie start w biznesie. Zapraszamy!

Podstawowe ulgi dla początkujących przedsiębiorców

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie – założenie własnej firmy wiąże się z szeregiem obowiązków, formalności i kosztów. Niezależnie do formy biznesu, opodatkowania i specyfiki Twojej działaności, istnieje szereg istotnych czynników, które trzeba zorganizować i mieć na uwadze. Część z nich niestety będą miały charakter obciążeń i dodatkowych obowiązków, ale nie wszystkie. Dziś skupimy się na tej jaśniejszej stronie mocy i rozpiszemy Wam najważniejsze ulgi, które przewidziane są dla początkujących przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to w decyzji czy ruszać z własną firmą, czy jednak wstrzymać się i ponownie przemyśleć ten pomysł. Jakie to ulgi?

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana stanowi jedną z najprostszych form rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jest to atrakcyjna opcja dla tych, którzy pragną rozpocząć drobną działalność zarobkową bez potrzeby rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) czy opłacania składek ZUS. Dzięki temu mają możliwość skupienia się na rozwijaniu swego pomysłu biznesowego i zdobywaniu klientów, zamiast tracić czas na formalności. Działalność w tej formie mogą prowadzić osoby fizyczne, których dochody w żadnym miesiącu nie przekraczają 75% minimalnego wynagrodzenia (od stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł brutto), oraz osoby, które albo wcześniej nie prowadziły działalności, albo prowadziły ją, ale zaprzestały przynajmniej 5 lat temu.

Jakie są korzyści z prowadzenia działalności nierejestrowej? Po pierwsze nie trzeba składać wniosku o wpis do CEIDG, nie jest wymagane uzyskiwanie NIP i REGON. Poza tym to zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne związanych z prowadzeniem działalności i brak konieczności odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy oraz płacenia podatku VAT. To dobry sposób, aby sprawdzić czy dany pomysł na biznes i zakłady plan ma szansę na sukces. A gdy okaże się, że tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować działalność i zacząć budować poważną firmę!

przekształcenie jdg w spółkę

Ulga na start

Ulga na start to kolejna możliwość dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Na czym polega? W pierwszych 6 miesiącach prowadzenia działalności można skorzystać z ulgi w postaci zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne, co stanowi ważne wsparcie finansowe na początku przedsiębiorczej drogi. Z ulgi na start może skorzystać osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą po raz pierwszy lub ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy. Dodatkowo osoba, która nie prowadzi działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracowała na etacie i wykonywała czynności związane z przyszłą działalnością. A korzyści? To przede wszystkim zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe oraz wypadkowe) przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności.

Preferencyjne składki ZUS

Po wykorzystaniu ulgi na start, przedsiębiorcy nadal mogą korzystać z preferencyjnych składek ZUS. To rozwiązanie pozwalające na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne przez kolejne 24 miesiące, co stanowi istotne wsparcie finansowe w początkowym okresie prowadzenia działalności. Te ulgi są powiązane – preferencyjne składki ZUS są możliwe po wykorzystaniu ulgi na start.

Mały ZUS Plus

Ulga Mały ZUS Plus skierowana jest do przedsiębiorców, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 120 tys. zł. Umożliwia ona opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do dochodu uzyskanego w poprzednim roku przez maksymalnie 3 lata w ciągu 5 lat. Z ulgi można skorzystać każdy przedsiębiorca – jedyne ograniczenie dotyczy limitu przychodów. A korzyści? Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do dochodu uzyskanego w poprzednim roku przez maksymalnie 3 lata.

Jak wybrać biuro rachunkowe

Wsparcie biura rachunkowego – prawdziwa ulga

Rozpoczęcie własnego biznesu może być trudne, ale dzięki różnym ulgom i preferencjom, które oferuje system podatkowy, możesz zminimalizować koszty i ułatwić sobie start. Działalność nierejestrowana, ulga na start, preferencyjne składki ZUS, Mały ZUS Plus to te najważniejsze ulgi i najbardziej powszechne, ale nie jedyne. Prawdziwą ulgą dla początkujących przedsiębiorców będzie z pewnością wsparcie doświadczonego biura rachunkowego. Wielu przedsiębiorców to bagatelizuje, sądząc, że skoro to początek, działalność jest niewielka, to nie ma co inwestować w profesjonalną obsługę księgową i podatkową. Tymczasem prawda jest taka, że wsparcie biura na początku drogi bardzo ułatwia podjąć dobre decyzje, działania i ruszyć z impetem! początku drogi

Jeśli planujesz otwarcie działalności skontaktuj się z naszym biurem. Chętnie pomożemy wystartować, ale też doradzimy najlepsze rozwiązania, podpowiemy jak zorganizować o dokumentację, podatki i zadbamy o dalszy rozwój Twojej firmy. Zapraszamy!