(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Już od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tak zwanych wakacji składkowych, czyli ze zwolnienia z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie jest dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany, miesiąc w roku kalendarzowym. Jeśli prowadzisz firmę, chcesz skorzystać ze zwolnienia składek ZUS, ten wpis jest dla Ciebie. Podsumowaliśmy w nim najważniejsze informacje, w tym te odnośnie warunków, jakie trzeba spełnić. Podpowiemy Wam też jak to wygląda w praktyce. Zapraszamy do lektury.

Czym są wakacje składkowe?

Wakacje składkowe, poza skojarzeniem z przerwą od zajęć, niewiele mają wspólnego z wakacjami. Nie trwają niestety 2-3 miesięcy, i nie zwalniają ze wszystkich składek. Zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia musisz zapłacić składki osób, które ubezpieczasz (na przykład twoich pracowników lub zleceniobiorców). Co do zasady, to rozwiązanie, które ma odciążyć finansowo przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z założeniami będą oni mogli raz w roku nie płacić składek na obowiązkowe na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W przypadku ostatniego przypadku – jeśli podlegałeś ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał. To, o czym warto pamiętać – wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Co musisz wiedzieć o wakacjach składkowych?

 Program jest dobrowolny. Nikt do niczego nie zmusza, ale jeśli chciałbys skorzystać z wakacji składkowych trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? Po pierwsze musisz być przedsiębiorcą, a w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie podlegałeś dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, ubezpieczałeś (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych.

Po drugie, jeśli w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnąłeś roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnąłeś żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych. Jeśli w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywałeś pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

ulgi na start

Warto pamietać, że nie możesz skorzystać z wakacji składowych, jeśli wyczerpałeś limit otrzymanej pomocy 300 tys. euro w okresie trzech lat. Jeśli po przeczytaniu głównych warunków widzisz, że kwalifikujesz się do wakacji składkowych i chce z nich skorzystać, musisz pamiętać o terminach. Pierwszym krokiem będzie złożenie wniosku, w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Jeśli zatem chcesz skorzystać ze zwolnienia z ZUS w styczniu, złóż wniosek w grudniu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak to wygląda w praktyce?

Tak jak wspomnieliśmy, pierwszy i najważniejszym krokiem, aby skorzystać z wakacji składkowych jest złożenie wniosku. Można go złożyć tylko przez internet, a cały proces jest bardzo prosty. Wejdź na profil płatnika w e-ZUS/ PUE ZUS. Następnie kliknij na tej stronie przycisk Załatw online, a system przekieruje cię do platformy e-ZUS/ PUE ZUS. Zaloguj się i przejdź na Konto płatnika. Przygotuj wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) i podpisz go profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jeżeli wniosek ma braki formalne – na przykład nie ma wszystkich wymaganych informacji, albo dokumentów – urząd wezwie cię do ich uzupełnienia. Będziesz mieć na to co najmniej 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, twoja sprawa nie będzie dalej rozpatrywana. A jeśli wniosek odpowiada wymogom formalnym, spełniasz warunki do uzyskania zwolnienia, ZUS poinformuje cię o jego przyznaniu. Wszystkie pisma w sprawie wakacji składkowych (decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania i informacje) ZUS doręczy w tej samej postaci, w której składałeś wniosek – elektronicznej, przez e-ZUS/ PUE ZUS. A co jeśli ZUS odmówi Ci zwolnienia?

obsługa spółek

Jeżeli ZUS Ci odmówi lub uwzględni twój wniosek tylko w części, masz możliwość odwołać się od tej decyzji za pośrednictwem Oddziału (Inspektoratu) ZUS do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Na odwołanie jest miesiąc licząc od dnia doręczenia decyzji i możesz je przygotować na piśmie lub złożyć ustnie do protokołu. Warto pamiętać, aby odpowiednio oznaczyć sąd, podać dane, dokładny adres i informacje o decyzji i uzasadnienie wniosków oraz zarzutów.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że wakacje składkowe nie zwalniają Cię z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania ze zwolnienia. Jeśli nie złożysz wymaganych dokumentów, ZUS sporządzi je z urzędu. Takie dokumenty będę utworzone na podstawie dostępnych w ZUS danych, ale nie będą obejmowały dokumentów za zatrudnionych pracowników. To nie wszystkie szczegóły, o których warto pamiętać, dlatego zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z naszego biura rachunkowego, którzy chętnie pomogą Ci w przygotowaniu wniosku, dokumentów i odpowiedzą na ewentualne wątpliwości.