(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Każdy kto twierdzi, że księgowość jest nudna i mało się w niej dzieje – nie wie co mówi. Wystarczyłoby kilka dni w naszym biurze, żeby zmienić zdanie. Dodatkowo, w ostatnim czasie pojawiło się tak dużo zmian w przepisach, że można się w tym wszystkim pogubić. Dlatego też postanowiliśmy zrobić krótki przegląd najważniejszych zmian w podatkach, czyli informacje niezbędne dla przedsiębiorców, wygodnie w jednym miejscu.

 

 

Zmiany w podatkach w 2018

 

 

W ostatnich miesiącach dzieje się sporo. Mówiąc bardzo delikatnie. Z pewnością sami słyszeliście o wielu zmianach w przepisach, które weszły w życie. Niektóre budzą większe zainteresowanie i kontrowersje, inne przechodzą bez większego echa. Dziś postanowiliśmy podsumować te zmiany, skupiając się na tych najbardziej istotnych.

 

Kwota wolna od podatku

Od stycznia 2018 kwota wolna od podatku wzrośnie do 8 tys. zł (dotychczas było to 6,6 tys.) Korzyść z nowelizacji ustawy o PIT, odczują przede wszystkim osoby uzyskujące niewielkie dochody. Również Ci, zarabiający więcej niż 8 tys. Złotych (ale mniej niż 13 tys.). Ministerstwo Finansów utrzymało bowiem degresywną kwotę wolną od podatku dla tego przedziału.

 

Opodatkowanie najmu

Do tej pory dochody z tytułu najmu, uzyskiwane poza działalnością gospodarczą, opodatkowane były stawką 18% i 32%. Możliwe było skorzystanie z preferencyjnego sposobu rozliczania, poprzez stosowanie zryczałtowanej stawki 8,5%. To się zmieniło. Obecnie, jeśli roczne przychody z najmu przekroczą kwotę 100 tys. nie będzie można zastosować 8,5% stawki ryczałtu. Nadwyżka przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą powyżej 100 tys. jest opodatkowania ryczałtem w wysokości 12,5%.

 

JPK dla wszystkich

Od stycznia 2018 roku obowiązkiem przekazywania danych w formie JPK została objęta kolejna grupa przedsiębiorców – mikrofirmy. Mowa o ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), którą przekazujemy skarbówce co miesiąc. Pisaliśmy już o tym na naszym blogu we wpisie Jak? Po co? Komu?, zachęcamy do zapoznania się z tym tematem! Od kilka dni, a dokładniej mówiąc od 1 lipca 2018 pojawiła się kolejna zmiana. Wszystkie firmy na żądanie fiskusa muszą od teraz udostępniać pozostałe dane m.in. faktury, wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, czyli pozostałe sześć struktur JPK.

JPK nie będą udostępniać ci podatnicy, którzy nie prowadzą elektronicznych rozliczeń, a papierowe. Ale to też nie potrwa długo. Przypominamy, że od 1 października 2018 sporządzanie sprawozdań finansowych będzie już wyłącznie elektroniczne.

 

Mały ZUS

Mały ZUS dla małych firm, to jeden z głównych projektów, wchodzących w skład „piątki Morawieckiego”. Założenia są proste: przedsiębiorcy, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia ( w 2018 r. – 5250 zł), będą mogły skorzystać z obniżonych, proporcjonalnych do przychodu składek na ubezpieczenie społeczne. Kwota, którą będą płacić drobni przedsiębiorcy, spadnie do 660 zł. Ustawa ma obowiązywać od 2019 roku, także wrócimy jeszcze do tego tematu – śledźcie naszego bloga, aby go nie przegapić!

 

Konstytucja biznesu

Ten temat również zdążyliśmy opisać szerzej na naszym blogu, kliknij i przeczytaj. Konstytucja biznesu obowiązuje od 30 kwietnia 2018 i była uznawana wręcz za rewolucję. Głównie za sprawą ulgi na start, która zwalnia początkujących przedsiębiorców ze składek ZUS przez pierwsze pół roku działalności. Inną ważna zmianą, która pojawiła się wraz z konstytucją biznesu, jest zniesienie obowiązku rejestrowania działalności w zależności od jej charakteru i wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej.

Jeśli przychody z działalności nie przekroczą w miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (czyli 1050 zł brutto), działalność ta nie jest uznawana za działalność gospodarczą i nie ma konieczności rejestrowania jej w CEIDG.

 

usługi księgowe warszawa - kontakt

 

STIR

STIR to system teleinformatyczny izby rozliczeniowej. Nowe przepisy dają urzędnikom narzędzia do blokady podejrzanych rachunków bankowych. Na mocy postanowienia wydanego przez Szefa KAS, rachunek przedsiębiorcy może być zablokowany na 72 godziny, jeśli analizy wykażą ryzyko wyłudzeń skarbowych. Nowe poprawki w ustawie wykluczają możliwość zaskarżenia tej decyzji, chyba że mówimy o wydłużonej blokadzie (3 miesiące).

 

Mechanizm płatności podzielonej

A na czym polega podzielona płatność, z angielskiego: split payment? Transakcje w ramach podzielonej płatności są podzielone na dwie części. Jedna część zapłaty odpowiadająca kwocie netto trafia na konto przedsiębiorcy, a zapłata odpowiadająca kwocie podatku VAT – na specjalny rachunek prowadzony przez banki. Swobodnie można dysponować tylko kwotą netto, a dostęp do środków na nowym rachunku jest ograniczony. Split payment do tej pory był dobrowolny. Niestety teraz nie będzie już wyboru…

 

Konwencja MLI

Od lipca obowiązuje też wielostronna konwencja podatkowa MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties). Konwencja w teorii ma przeciwdziałać przerzucaniu zysków do bardziej atrakcyjnych podatkowo jurysdykcji i uszczelniać międzynarodowy system podatkowy. A co oznacza w praktyce? Osoby pracujące za granicą (nie dotyczy USA i Niemiec) będą składać zeznanie roczne PIT w Polsce. Nawet jeśli w Polsce w ogóle nie zarabiają. Aby nie dopłacać podatku, będą musiały korzystać z ulgi abolicyjnej.

 

Jak sami widzicie – dzieje się! Zarówno my, jak i przedsiębiorcy nie mogą narzekać na nudę 😉

 

Kluczowe jest jednak, nie tylko wiedzieć i być na bieżąco ze zmianami w podatkach i przepisach. Olbrzymie znaczenie ma przede wszystkim umiejętne dostosowanie się do tej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Pamiętajcie, że możecie liczyć na nasze wsparcie. Nasza profesjonalna obsługa księgowa pomoże Wam odnaleźć się w tym gąszczu ustaw i dostosować do nich funkcjonowanie Waszej firmy. Skontaktujcie się z nami i porozmawiajmy o szczegółach!