(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

W 2018 roku zapowiadane były zmiany w Kodeksie Pracy, zakładające, że zaległy urlop trzeba będzie wykorzystać szybciej niż dotychczas. Zmiany w przepisach prawa pracy miały zmienić także sam charakter urlopu wypoczynkowego. W dzisiejszym wpisie krótko podsumujemy aktualne informacje, najważniejsze informacje i podpowiemy do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop.

 

Czym jest zaległy urlop?

 

Najprościej mówiąc zaległy urlop, to urlop niewykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Mamy wrażenie, że tej definicji nie trzeba nikomu szerzej objaśniać 😉

Podobnie jak to, że jest udzielany na wniosek pracownika, a pracodawca ma obowiązek go udzielić w roku, w którym nabył do niego prawo (art. 161 Kodeksu Pracy). Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. Jednak jak wskazuje art. 162 Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni. Co ciekawe, jeśli pracownik nie będzie wnioskował o urlop, będzie miał zaległy, pracodawca może wyznaczyć termin jego wykorzystania, aby wypełnić nałożone na niego obowiązki.

Kodeks pracy przewiduje maksymalny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jaki jest to termin? Co się zmieniło w tej kwestii?

 

Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

 

Planowane zmiany w Kodeksie Pracy, o których już napomknęliśmy, dotyczyły między innymi wykorzystania zaległego urlopu. Do tej pory pracownik mógł wykorzystać zaległy urlop do końca września kolejnego roku. Nowelizacja Kodeksu pracy, miały wprowadzić skrócenie tego terminu ale sprzeciwiały się temu rozwiązaniu związki zawodowe, pracodawcy i pracownicy. Efektem tego, jak na razie czas na wykorzystanie zaległego urlopu się nie zmienił.

Nadal trzeba wykorzystać go do końca września 2019 roku.

 

Pracownicy, którzy nie wykorzystają urlopu wypoczynkowego lub zrobią to w niepełnym stopniu, nie mogą potem ubiegać się o wypłatę ekwiwalentu chyba, że… zostaną na przykład zwolnieni. Jak podpowiada art. 171 Kodeksu Pracy, ekwiwalent pieniężny przysługuje wyłącznie w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Do końca września zostało jeszcze trochę czasu. Macie już plan jak wykorzystać swój zaległy urlop? Niezależnie czy czas na jego wykorzystanie zostanie w końcu skrócony czy nie, nie warto z tym zbyt długo czekać 🙂

Udanego wypoczynku!