(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Coraz więcej obcokrajowców szuka zatrudnienia w Polsce. Widać to gołym okiem. Choć nie jest to nowe zjawisko, to pojawiły się nowe przepisy i regulacje z tym związane. Dziś chcemy omówić najważniejsze zmiany, a przy okazji zaproponować pomoc w zatrudnieniu cudzoziemców.

 

 

Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy

 

 

Z początkiem roku weszły w życie nowe przepisy regulujące zatrudnianie cudzoziemców. Niektórzy przywitali je z bólem, inni upatrują w nich dobre strony. Ocenę pozostawimy Wam, natomiast teraz skupmy się na tym jakie są główne zmiany i założenia.

 

Wypunktowaliśmy najważniejsze z nich:

  • wejście w życie procedury oświadczeniowej, w ramach której można zatrudniać obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Armenii i Gruzji na okres 6 miesięcy do pracy nie sezonowej
  • pojawił się nowy typ zezwolenia na pracę sezonową (typu S), wydawane na maksymalnie 9 miesięcy
  • wprowadzono procedurę dwuetapową – najpierw konieczne jest złożenie wniosku przez pracodawcę, a gdy już cudzoziemiec przyjedzie do Polski, należy przedstawić stosowne dokumenty i dopiero wtedy może zostać wydane pozwolenie na pracę
  • starosta może odmówić przyjęcia wniosku jeśli uzna, że jest on pozorny, albo niezgodny z rzeczywistością
  • pracodawca ma dodatkowe obowiązki informacyjne – należy poinformować urząd o miejscu zamieszkania cudzoziemca, którego chcemy zatrudnić, jak również poinformować kiedy przyjedzie do Polski oraz kiedy rozpoczyna pracę (najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia).
  • wprowadzono dodatkową opłatę (30 PLN) dla pracodawców chcących zatrudnić cudzoziemca
  • pracodawca musi zawrzeć umowę z cudzoziemcem na piśmie i ją przetłumaczyć
  • umowa musi odpowiadać charakterowi pracy i uwzględniać wynagrodzenie pracownika
  • pracodawca musi przechowywać dokumenty pobytowe cudzoziemca przez cały okres zatrudnienia
  • w razie niedopełnienia obowiązków pracodawcy grożą dotkliwe kary – do 30 000 PLN albo nawet pozbawienie wolności

 

Czy wspomniane zmiany są potrzebne? Z pewnością zmiany tak, ale czy w takiej formie? To pewnie najlepiej pokaże czas i doświadczenia przedsiębiorców. Na pewno nie rozwiązują podstawowego problemu –  zbędnej papierologii.

 

Jak zatrudnić cudzoziemca?

 

Ogólna odpowiedź na to pytanie nie jest trudna, tak jak i sama procedura. Oczywiście o ile jest się na bieżąco ze wszystkimi obowiązującymi zasadami. Aby zatrudnić cudzoziemca według nowych regulacji, należy:

 

  • podpisać z cudzoziemcem odpowiednią umowę, oczywiście wcześniej tłumacząc ją na właściwy język
  • należy skopiować dokument pobytowy cudzoziemca i trzymać przez cały okres zatrudnienia
  • powierzyć pracę na warunkach zgodnych z zezwoleniem
  • zgłosić pracownika do ubezpieczenia społecznego
  • zgodnie ze wspomnianymi wyżej zmianami trzeba pamiętać aby dopełnić obowiązków informacyjnych

 

To tylko podstawowy schemat, nie uwzględniający indywidualnych kwestii. Jeśli macie bardziej szczegółowe pytania, albo wątpliwości dotyczące konkretnej sytuacji – warto poszukać odpowiedzi na stronie ministerstwa, dla ułatwienia link do najczęściej zadawanych pytań podajemy TUTAJ.

 

Zezwolenia na pracę 

 

W zeszłym roku złożono prawie 2 miliony oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Ta liczba jednoznacznie wskazuje, że zainteresowanie tym tematem jest duże i stale rośnie. Dlaczego?

Ma na to wpływ szereg czynników, takich jak sytuacja geopolityczna w Europie, możliwości rozwoju i kształcenia się na dobrych warunkach, stabilna sytuacja gospodarcza w Polsce, ale najczęściej wymienianym powodem jest właśnie możliwość znalezienia zatrudnienia. Tak jak Polacy chętnie szukają pracy na Wyspach, albo u zachodnich sąsiadów, tak samo obywatele Ukrainy, Białorusi, Chin, szukają swojej szansy u nas.

Nowe przepisy, o których wspomnieliśmy, mogą być utrudnieniem dla pracodawców chcących zatrudnić obcokrajowca. Głównym powodem jest pojawienie się bardziej skomplikowanych regulacji i większej ilości formalności. Szczególnie w przypadku mniejszych firm, które pozbawione są profesjonalnej obsługi prawnej i kadrowej, może być to kłopotliwe.

Z myślą o tym, chcielibyśmy zaproponować naszą pomoc. Nasze biuro rachunkowe z powodzeniem pomaga przedsiębiorcom w uzyskiwaniu pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi zmianami i regulacjami i mamy praktyczne rozeznanie. Nie będziesz musiał sam składać wnioski, biegać po urzędach, pilnować formalności, a w razie komplikacji samodzielnie szukać rozwiązań.

 

Możesz skorzystać z naszego doświadczenia! Chętnie opowiemy o nim, jak również o możliwościach jakie dadzą Ci nasze usługi księgowe i obsługa kadrowa. Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji online. Nie tylko doradzimy najlepsze rozwiązania, ale też weźmiemy na siebie odpowiedzialność i stresujące obowiązki formalne. Będziemy dla Ciebie realnym wsparciem. Nie tylko w przypadku uzyskania pozwoleń, ale też na przykład w późniejszej obsłudze księgowej i kadrowej.

Oczywiście o ile zdecydujecie się nawiązać z nami współpracę. Do czego serdecznie zachęcamy!

 

newsletter biura rachunkowego