(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Kodeks pracy w obecnej formie istnieje od ponad 40 lat. Przyszedł więc moment, aby wprowadzić pewne zmiany, a w zasadzie stworzyć nowy kodeks. Oczywiście przestarzałość przepisów nie jest jedynym argumentem. Według założeń wprowadzone zmiany mają ograniczyć biurokrację oraz pomóc zniwelować nadużycia.

 

 

Zmiany w Kodeksie Pracy 2018

 

 

Zmiany mają nadejść już w 2018 roku i w tym też celu Rada Ministrów powołała Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, której celem będzie opracowanie dwóch projektów: Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Pierwsze efekty prac mają być znane w połowie roku. Czy to dobre posunięcie?

To zapewne zweryfikuje czas. Jak też to na ile skuteczne okażą się nowe przepisy. Na ten moment warto skupić się na tym czego będą dotyczyć zmiany. I na ten temat słów kilka…

Faktem jest, że rynek pracy rozwija się w szybkim tempie, co rodzi potrzebę dostosowania przepisów. Oczywiście pewne zmiany były już wprowadzane, ale istnieje potrzeba wprowadzenia bardziej kompleksowych rozwiązań.

 

Wśród nich znajdą się:

  • zmiany w systemie urlopowym, m.in. urlop do wykorzystania w jednym roku, możliwość brania urlopu na godziny, bezpłatny urlop na żądanie
  • jedna długość urlopu dla wszystkich – 26 dni (lub więcej)
  • zmiany w przydzielaniu premii uznaniowych
  • likwidacja umów tzw. śmieciowych (umowy zlecenia i o dzieło)
  • domniemanie zatrudnienia dla pracowników samozatrudnionych
  • kwestia równouprawnienia kobiet i mężczyzn w pracy

 

Wypisaliśmy główne zmiany, ale niewykluczone, że ich zakres się zwiększy. Duża część związanych jest z urlopami pracowniczymi. Poza zmianami wspomnianymi powyżej – ciekawą propozycją jest również wprowadzenie transferu urlopu przy zmianie pracodawcy.

Zmiany w premiach uznaniowych mają być gwarancją otrzymywania przez pracownika stałych miesięcznych wynagrodzeń aby zniwelować znaczące różnice między różnymi miesiącami. Propozycją jest procentowy udział uznaniowych składników w całej pensji, który nie będzie przekraczany. 

Prawdziwa rewolucja czeka nas w kwestii umów. Pojawił się pomysł wprowadzenia tylko dwóch rodzajów umów – etatowej i nieetatowej. Etatowa to odpowiednik umowy o pracę, druga byłaby przeznaczona dla pracowników którzy wykonują pracę do 16 godzin w tygodniu. Odpowiednik umowy zlecenie.

Mówi się, że nowy kodeks pracy będzie też regulował kwestię równouprawnienia ale co to oznacza w praktyce trudno na ten moment powiedzieć. Prace trwają. W połowie 2018 roku z pewnością będziemy wiedzieć więcej i nie omieszkamy tą wiedzą podzielić się z Wami!

Najprawdopodobniej już w połowie marca poznamy bliżej efekt prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, która przedstawi dwa projekty: kodeksu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.

 

A czy te projekty zostaną wdrożone w życie – czas pokaże.  Aby informować Was o każdej zmianie zapewne co tydzień musielibyśmy pisać nowy tekst, albo uzupełniać ten – dlatego już teraz zapraszamy do obserwowania naszego Twittera, gdzie staramy się każdego dnia informować Was o ważnych i aktualnych tematach związanych z księgowością. W tym również te związane z kodeksem pracy. Jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkimi zmianami śledźcie hasztag #księgonewsy.

Oczywiście nie samym Twitterem człowiek żyje – odwiedzajcie naszego bloga, profile w mediach społecznościach i po prostu bądźmy w kontakcie! Ostatnio też mocniej udzielamy się na Instagramie, zapraszamy!