(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Całkiem niedawno informowaliśmy Was o aktualnych zmianach w podatkach, a dziś znów mamy o czym pisać. Wszystko za sprawą nowych przepisów i ustaw na 2019 rok, które już coraz częściej określane są jako prawdziwa rewolucja. Dziś przybliżymy Wam ten temat, podsumujemy, a ocenę czy mamy do czynienia z rzeczywistą rewolucją w podatkach zostawiamy Wam.

 

Najważniejsze zmiany w podatkach 2019

 

Pracując w biurze rachunkowym, w księgowości, można z czasem przywyknąć do ciągłych zmian w prawie i podatkach. Do niekończącej się modyfikacji, nowych ustaw, pomysłów, które co chwile wychodzą na światło dzienne. I tak jak dla nas jest to poniekąd wpisane w branżę w jakiej działamy, zawód i jego charakter, to dla przedsiębiorców może to być kłopotliwe i trudne do ogarnięcia. Zwłaszcza jeśli zmiany są istotne, mają szeroki zasięg i bezpośredni wpływ na funkcjonowanie biznesu.

Dlatego też przygotowaliśmy przegląd najważniejszych planowanych zmian w podatkach na 2019 rok. Zaczniemy od tych, które już zapowiadaliśmy i omawialiśmy w poprzednich wpisach i płynnie przejdziemy do tych najnowszych.

 

Działalność nierejestrowa

 

O tej zmianie informowaliśmy już we wpisie dotyczącym konstytucji biznesu, jaka weszła w życie w kwietniu 2018 roku. Działalność nierejestrowa w rozliczeniach zaliczana jest do innych źródeł dochodu. Jest to mówiąc prosto forma prowadzenia biznesu przez osobę fizyczną, która przez ostatnie 5 lat nie podejmowała działalności gospodarczej. To działalność, która przyniosła dochód poniżej 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie trzeba jej zgłaszać do CEIDG, do US, nie potrzebujemy numeru NIP, REGONU, nie ma konieczności uiszczania składek ubezpieczeniowych itd. Formalności są ograniczone do minimum.

 

Zmiany w CIT

 

Obniżka podatku CIT z 15% do 9% to jak zapewne wiecie, jeden z punktów „piątki Morawieckiego”. W 2019 roku zmiana obejmie firmy z przychodem rocznym nie przekraczającym 1,2 mln EURO. Na obniżoną stawkę CIT będą mogły liczyć także osoby, które rozpoczynają dopiero działalność gospodarczą. Konieczne będzie spełnienie kilku warunków zawartych w ustawie. Tak czy inaczej ma być to swojego rodzaju zachęta do zakładania własnego biznesu, a na ile okaże się skuteczna, to już czas pokaże. Omówiliśmy to szerzej w tym artykule.

 

Deklaracje podatkowe

 

To jedna z tych zmian, która obejmie nas wszystkich. 2019 będzie rokiem, w którym zrywamy z tradycyjną formą przesyłania rocznych deklaracji podatkowych. Jak ogłosiło Ministerstwo Finansów, urzędnicy KAS przygotują deklaracje za podatników. Dotyczy to deklaracji PIT-37 i PIT-38.

Urzędnicy przygotują dokumenty, które potem będziemy mogli zweryfikować, dokonać ewentualnych poprawek i zaakceptować. Pomocny ma w tym być portal: Twój e-PIT, który będzie służył m.in. do wymiany niezbędnych informacji między podatnikiem, a urzędem. Jeśli płatnik nie podejmie żadnej czynności – deklaracja zostanie uznana za prawidłową i z końcem okresu rozliczeniowego przekazana do US. W planie jest dołączenie kolejnych zeznań do grupy tych wypełnianych przez urzędników, m.in. PIT-36 i PIT-36L, ale to kwestia bardziej odległej przyszłości i chyba na ten moment nie warto jeszcze na ten temat spekulować.

 

Zmiany dla rolników

 

Ustawa o ubezpieczeniach społecznych rolników wprowadziła nową formę umowy – o pomoc przy zbiorach. Reguluje ona zasady zatrudniania pracowników i zmienia zasady opodatkowania. Zmiany dla rolników wymusiły poprawki w ustawie o PIT. Przychód uzyskiwany przez pomocników rolnika z tytułu wykonywania umowy o pomocy przy zbiorach, będzie kwalifikowany do innych źródeł. To sprawia, że od 2019 roku, rolnik będzie miał jedynie obowiązek informacyjny odnośnie przychodu z tytułu tej formy umowy o pracę.

 

Opodatkowanie kryptowalut

 

Zmiany w podatkach w 2019 roku obejmą też wirtualną walutę. Przychody z obrotu kryptowalutami będą zaliczane do:

  • przychodów z kapitałów pieniężnych
  • do zysków kapitałowych

Dotychczasowe rozwiązania nie były ani jasne, ani korzystne, ani skuteczne. Osobom handlującym kryptowalutami „groziło” nawet 32% podatku. Po zmianach będzie to stała, 19%-owa stawka. Zniesiono też PCC od kryptowalut. Wygląda jednak na to, że wspomniane zmiany mają charakter tymczasowy i w przyszłym roku możemy spodziewać się dalszych prac i nowych ustaw. Zaskoczeni?

Przypominamy, że w naszym biurze rachunkowym pomagamy w rozliczaniu wirtualnych walut, jeśli szukacie wsparcia w tym temacie wystarczy skontaktować się z naszym biurem rachunkowym i przedstawić problem. Zapraszamy!

 

usługi księgowe warszawa - kontakt

 

Kwota wolna od podatku

 

Kolejna zmiana obejmie kwotę wolną od podatku. Kwota ta rośnie z roku na rok i tak z poziomu 3091 PLN wzrosła do 6600 PLN. W takiej wysokości obowiązywała w rozliczeniach za 2017 rok. W przyszłym roku kwota wolna od podatku będzie wynosiła już 8000 PLN.

W skrócie zależność jest prosta – im większy dochód, tym niższa kwota wolna od podatku. A dokładniej rzecz ujmując wygląda to następująco:

W 2019 roku podatnik który zarobił mniej niż 8000 PLN nie odprowadza podatku. Jeśli będzie miał dochód w przedziale 8000 – 13000 PLN, kwota wolna od podatku wyniesie od 8000 PLN do 3091 PLN. W przypadku kiedy dochód będzie wyższy niż 13 000 PLN, ale mniejszy niż 85 528 PLN to kwota wyniesie 3091 PLN. Przy dochodzie rzędu 85-528 – 127 000 PLN wyniesie od 3091 do 1 PLN. Powyżej 127 000 PLN kwota wolna od podatku nie występuje.

 

Nowy podatek solidarnościowy

 

Ta wiadomość nie ucieszy zamożnych podatników. Na horyzoncie pojawia się bowiem nowy podatek, który nosi nazwę daniny solidarnościowej. To konsekwencja niedawnych, głośnych protestów opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Projekt zakłada stworzenie specjalnego funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, który będzie zasilany z dwóch źródeł:

  • 0,15% to składki z funduszu pracy
  • 4% to podatek od najbogatszych podatników

 Daninę solidarnościową odprowadzą podatnicy, których roczny dochód przekroczy 1 mln PLN, czyli ponad 86 000 PLN / miesiąc. Podstawą opodatkowania będzie suma przychodów z zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-40A z wyłączeniem kosztów podatkowych i składek na ZUS.

 

Nowy podatek od przeniesienia biznesu

 

Kolejny nowy podatek dotyczy niezrealizowanych zysków w przypadku przeniesienia aktywów firmy do innego państwa. Określany jest jako exit tax. Mówiąc prościej, chodzi o utratę przez Polskę prawa do opodatkowania dochodów, które zostały wypracowane w okresie, w którym podatnik podlegał polskiemu prawu podatkowemu. Zanim przeniósł swój biznes. Nie znamy jeszcze dokładnie wszystkich szczegółów, ale ogólna zasada jest raczej jasna. Wprowadzenie exit tax jest też związane z unijną dyrektywą ATAD, która nakazuje wprowadzenie nowego podatku do końca 2019 roku. Resort finansów postanowił nie czekać na ostatnią chwilę, co najprawdopodobniej będzie oznaczać wejście nowych przepisów z początkiem 2019 roku.

 

Ulga Innovation box

 

Kolejna zmiana i kolejna ulga podatkowa. Innovation box będzie polegać na opodatkowaniu dochodu uzyskanego z praw własności intelektualnej. Mowa m.in. o patentach, prawach autorskich. Od stycznia 2019 roku wpływy z tego tytułu będą opodatkowane 5% stawką. Warunkiem do uzyskania ulgi będzie wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z daną własnością intelektualną. 

 

Ulga mieszkaniowa

 

Do 3 lat ma wydłużyć się okres, w jakim będziemy mogli skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Obecnie były to 2 lata. Zmiana w podatku dotyczy osób, które na przykład sprzedają mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia i zmuszeni są zapłacić 19% od przychodu ze sprzedaży. Podatek ten można było uniknąć jeżeli w ciągu 2 lat środki zostaną przeznaczone na zakup nowego mieszkania. Poza zmianą terminu, zwiększa się również katalog wydatków na cele mieszkaniowe, w skład których znajdą się wydatki na remont, czy przebudowę.

 

Jak Wam się podobają planowane zmiany w podatkach? Zmierzają w dobrą stronę, czy wręcz przeciwnie? Możemy mówić o rewolucji, czy to lekka przesada? Jesteśmy ciekawi Waszych komentarzy, zachęcamy do dyskusji! A jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie i podatkach – śledźcie naszego bloga Brzydkie słowo na Ka i naszą aktywność w social mediach! Do zobaczenia!

 

newsletter biura rachunkowego