(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Koniec z wypełnianiem PITów! Brzmi nierealnie, prawda? To jednak nie prima aprilis. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Ministerstwa Finansów, w 2019 znika obowiązek samodzielnego składania deklaracji podatkowej w znanej dotychczas formie. To jednak nie jedyne zmiany w podatkach i przepisach, jakie wchodzą w życie w 2019 roku. Sprawdźcie co nas czeka!

 

 

PIT 2019 – najważniejsze zmiany i informacje

 

 

Można odnieść wrażenie, że 2019 rok to lista niekończących się zmian w przepisach. Dotyczy to w dużej mierze rozliczeń podatkowych. Pojawiły się nowe przepisy i udogodnienia dla przedsiębiorców, o których warto wiedzieć. Poniżej opisaliśmy pokrótce najważniejsze z nich, a jednej ze zmian poświęciliśmy nieco więcej uwagi. 

 

Kwota wolna od podatku

W 2018 roku zmieniła się kwota wolna od podatku. To ważna informacja. W poprzednim roku wynosiła 6 600 zł, a aktualna kwota wolna od podatku to 8 000 zł. W praktyce oznacza to, że osoby, które w 2018 roku zarobiły poniżej tej kwoty, nie muszą odprowadzać podatku do urzędu skarbowego.

 

Rozliczenie działalności nierejestrowanej

Przy rozliczeniu PIT w 2019 pojawi się nowa możliwość, o której już informowaliśmy na naszym blogu. Chodzi o rozliczenia działalności nierejestrowanej. Dotyczy osób, które przez ostatnie 5 lat nie prowadziły działalności gospodarczej, a przychód z tytułu obecnie prowadzonej działalności nie przekroczył w żadnym miesiącu połowy minimalnej pensji. W 2018 roku pensja minimalna wynosiła 2 100 zł brutto. Zatem przychód z działalności nierejestrowanej nie mógł przekroczyć 1 050 zł brutto / miesiąc.

 

PIT dla rolników

Zmiany w przepisach obejmą także rolników. Wprowadzono bowiem nowy zapis o tzw. umowie o pracy przy zbiorach. Bezpośrednio odnosi się do prac sezonowych w gospodarstwach rolnych. Zatrudniony na takiej podstawie zapłaci podatek wysokości 18% od dochodów, które w danym roku nie przekroczyły kwoty 85 528 zł.

 

Nowe zwolnienie z PIT

Nowym zwolnieniem od podatku objęte są świadczenia otrzymane ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW na przygotowanie dokumentacji oraz realizację przedsięwzięcia. Głównie w ramach programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Osoby otrzymujące dotacje w ramach programu „Czyste powietrze” będą zwolnione z obowiązku opodatkowania otrzymanych środków, podobnie jak osoby, którym zostanie w ramach tego programu umorzona pożyczka udzielona ze środków NFOŚiGW czy WFOŚiGW.

 

Obniżka PIT – kliknij i dowiedz się więcej!

 

Nowe zasady zaliczek

Kolejną ważną zmianą są nowe zasady obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2019 roku. Zmiana zasad pobierania zaliczek ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Obecnie zaliczkę w wysokości 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu, płatnik jest zobowiązany pobrać dopiero za miesiąc następujący po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 85 528 zł. Nowe przepisy wskazują, że nadwyżkę w takiej wysokości płatnik będzie pobierał już w miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 85 528 zł. Zaliczka ta będzie obliczana jedynie od nadwyżki dochodu ponad wskazany próg, a nie od całego miesięcznego dochodu.

 

Limity zwolnień podatkowych

Zmianom ulegają także limity zwolnień podatkowych, w przypadku trzech rodzajów świadczeń:

  • z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – z 380 do 1000 zł
  • z byłego zakładu pracy dla emerytów i rencistów – z 2280 do 3000 zł
  • dopłat do wypoczynku dzieci ze środków obrotowych – z 760 do 2000 zł

 

Twój e-PIT 2019

Jedną z ważniejszych zmian, którą opiszemy trochę dokładniej jest program Twój e-PIT, który umożliwia samodzielnie generowanie PIT-37 i PIT-38 od 2019 roku. Znika obowiązek samodzielnego składania zeznań rocznych, wniosków, które teraz zostaną przygotowane automatycznie. Rolą podatnika będzie tylko weryfikacja poprawności dokumentów. Twój e-PIT będzie dostępny przez aplikację na Portalu Podatkowym po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi. Co jeszcze powinniście wiedzieć o tym programie?

 

 

e-PIT 2019 – najważniejsze informacje

 

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała program „Twój e-PIT”. Wszystko związane jest z rosnącą ilością elektronicznych rozliczeń. W samym 2018 roku z tej możliwości skorzystało ponad 11 milionów podatników, czyli około 2/3 wszystkich zeznań trafiło do urzędu w wersji elektronicznej.

 

Sprawdź informacje o nowym wzorze PIT-11

 

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, odchodzi się od obowiązku składania zeznań rocznych – w tym najpopularniejszych PIT-37 i PIT-36. KAS przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie się mógł zapoznać na Portalu Podatkowym już od 15 lutego. Krajowa Administracja Skarbowa wypełni zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS i innych rejestrach państwowych, np. ZUS i PESEL. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci –  wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

 

W skrócie – e-PIT będzie można:

  • zweryfikować i zaakceptować
  • nie zrobić nic, co w przypadku PIT-37 i PIT-38 będzie skutkowało automatycznym zaakceptowaniem przygotowanego zeznania
  • zmodyfikować zeznanie
  • odrzucić przygotowane zeznanie i przygotować własne

 

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28. A to wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą pojawić się u Was dodatkowe pytania, czy wątpliwości. Pamiętajcie, że jesteśmy do Waszej dyspozycji!

Jak oceniacie zmiany w PIT na 2019 rok?