(+48) 22 486 33 46 biuro@ksiegi-rachunkowe.com

Przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do tego, że każdy rok przynosi nowe przepisy i zmiany w dotychczasowych. Księgowi również. Niestety to niekończąca się opowieść, w której wszyscy bierzemy udział, ale nie mamy na nią większego wpływu. Poziom zagmatwania rośnie z każdym rokiem, natomiast są to często zmiany kluczowe dla prowadzenia i rozwijania firmy. Istotne w bardzo praktycznym wymiarze i nie można pozwolić sobie na ich ignrowowanie.

Jeśli chodzi o 2024 rok, nie ma niespodzianki. Również możemy spodziewać się kilku istotnych zmian w podatkach, o których powinniście wiedzieć. Najważniejsze z nich podsumowaliśmy w dzisiejszym artykule, a jeśli coś nam umknęło – zachęcamy do podzielenia się tym w komentarzach.

 

Co się zmieni w podatkach w 2024 roku?

 

Lista planowanych lub wchodzących zmian w podatkach nie jest mała. W zasadzie to każda z nich może być sygnałem dla przedsiębiorców do wprowadzenia modyfikacji swoich planów. założeń, konieczność dostosowania się do nowych obostrzeń. Zwłaszcza, że jeszcze do niedawna, wśród planowanych zmian był choćby obowiązkowy dla wszystkich KSeF. Od stycznia 2024 roku wzrośnie też podatek rolny, co może istotnie wpłynąć na ceny żywności. Trzeba się też nastawić, że tych zmian może być więcej. Nadal nie wiemy dokładnie co z obniżonymi stawkami VAT. Wiemy, że do dnia 31 marca 2024 roku przedłużono obowiązywanie 0% stawek podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze. Natomiast nie ma pewności co dalej. Brak ponownego przedłużenia oznaczać będzie powrót stawki podatku VAT do poziomu 5% od kwietnia 2024 roku. A to oczywiście tylko przykład. Dlatego zachęcamy do uważnego i indywidualnego przejrzenia zmian podatków przewidzianych na 2024 rok. A te najważniejsze naszym zdaniem – zebraliśmy poniżej:

 

  • KSeF – wejście w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), to miała być jedna z najważniejszych zmian w 2024 roku . Od dnia 1 lipca 2024 roku KSeF miał być rozwiązaniem obowiązkowym. W skrócie – to system, który pozwala na wystawianie i udostępnianie ustrukturyzowanych faktur przez dedykowaną do tego platformę. Dziś wiemy, że zostanie wdrożony w późniejszym terminie. „Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu” – powiedział Andrzej Domański, minister finansów. Warto w tym temacie trzymać rękę na pulsie.

 

  • Podatek od tworzyw sztucznych, a w zasadzie Dyrektywa SUP (ang. Single Use Plastics), czyli nowe obowiązki i opłaty dotyczące produktów z tworzyw sztucznych (od 1 stycznia 2024 r.) dla podmiotów prowadzących działalność handlową lub gastronomiczną. Będą oni musieli pobierać opłatę przy wydawaniu napojów i żywności w jednorazowych kubkach lub pojemnikach z tworzyw sztucznych. Być może zauważyliście już stosowne informacje robiąc zakupy.

 

  • Podatek minimalny od osób prawnych. Kolejna istotna zmiana to wejście w życie przepisów regulujących tzw. podatek minimalny od osób prawnych. Podatek minimalny od osób prawnych będzie obejmował podatników, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium RP, przez co podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Stawka podatku wyniesie 10% podstawy opodatkowania i będzie płatny wraz z rocznym zeznaniem podatkowym.

 

  • Wzrost stawek podatków lokalnych – również od nieruchomości. O ostatecznej wysokości daniny decydują samorządy. Wiemy jednak, że podatek od budynków mieszkalnych w 2024 roku wyniesie maksymalnie 1,15 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (obecnie jest to 1,00 zł). Spora ilość samorządów podjęło już decyzje o podwyżce i wiele wskazuje na to, że dołączą do nich kolejne.

 

  • Zmiany w PIT. Podatnicy rozliczający PIT za 2023 rok będą mogli skorzystać z tych samych ulg i odliczeń jak w ubiegłym roku. Modyfikacji uległa jedynie ulga prorodzinna oraz wspólne rozliczenie przychodów z najmu przez małżonków. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami do ustawy o PIT zdecydowano o zlikwidowaniu limitu dochodowego dla rodziców, wychowujących jedno dziecko z niepełnosprawnością. Zmiana pozwoli na skorzystanie z ulgi na dzieci tym podatnikom, którzy do tej pory, z uwagi na przekroczenie limitów dochodowych, z ulgi tej nie mogli korzystać. W ramach zmian, jakie zostały wprowadzone do PIT, zmienią się zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych przez małżonków z tzw. najmu prywatnego. W związku z wprowadzoną zmianą małżonkowie będą stosować wyższą stawkę ryczałtu 12,5% przychodów dopiero po przekroczeniu limitu 200 tys. zł (obecnie limit wynosi 100 tys. zł) bez względu na to, czy będą rozliczać te przychody odrębnie, czy zdecydują o opodatkowaniu ich w całości przez jednego z nich.

 

  • Wzrost podatku rolnego. Od stycznia 2024 roku podatek rolny wzrośnie aż o 21%. Teoretycznie dotyczy on jedynie właścicieli i osób korzystających z użytków rolnych, w praktyce jednak wywiera ogromny wpływ na wysokość cen żywności Stawki podatku rolnego w 2024 roku wyniosą: 224,09 zł za jeden hektar przeliczeniowy. (wzrost o 38,95 zł) oraz 448,15 zł za hektar pozostałych gruntów rolnych (wzrost o 77,80 zł).

 

strata w podatkach

 

  • Stawki VAT. Do dnia 31 marca 2024 roku przedłużono obowiązywanie obniżonych do 0% stawek podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze. Stosuje się je do takich towarów spożywczych, jak owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż. Jeśli stawka podatku VAT w wysokości 0% nie zostanie przedłużona, od kwietnia 2024 roku wróci ona do poziomu 5%. Efekt w formie podwyżek staje się oczywisty.

 

  • Zmiany w składkach. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2024 r. dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają z obniżonych składek ZUS, będzie nie niższa niż 4694,40 zł (60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego). Oznacza to wzrost składek społecznych, większość przedsiębiorców zapłaci też wyższą składkę zdrowotną.

 

  • Zmiany w PCC. Stawka podatku PCC od 1 stycznia 2024 roku, od umowy sprzedaży: nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – będzie wynosiła 2%, a od umów sprzedaży opodatkowanych zgodnie z nowym art. 7a ustawy o PCC – 6%.

 

Aktualna wiedza na temat planowanych zmian w podatkach, istotnych przepisach, to nie tylko jeden z obowiązków, ale też sposób na budowanie konkurencyjności. Im szybciej wiemy o planowanych zmianach, tym szybciej możemy się do nich dostosować. Jak pokazuje życie, nie zawsze też warto się zbytnio rozpędzać. Brzmienie niektórych przepisów zmienia się czasem co miesiąc, a nam pozostaje jedynie być na bieżąco. Nam, bo jeśli korzystasz z obsługi biura rachunkowego, nie musisz śledzić każdej nowelizacji. Zrobią to za Ciebie doświadczeni księgowi i specjaliści. Twoi księgowi tego nie robią? Może to dobrym moment, aby pomyśleć nad zmianą biura rachunkowego.

Skontaktujcie się z nami i porozmawiajmy o szczegółach!