Kiedy i kto może zawiesić działalność gospodarczą?
Podjęcie decyzji o zawieszeniu działalności z pewnością nie należy do łatwych. Często przypomina wybór ”mniejszego zła”. Boleśnie przekonują się o tym przedsiębiorcy, zwłaszcza w tym roku. Pandemia, obostrzenia, kryzys, niewystarczająca pomoc od rządu – nic dziwnego, że szukają jakiegoś wyjścia z tej sytuacji. Przerwa w działalności może być jednym z nich. Jak pokazują dane CEIDG, za pierwsze półrocze, wpłynęło przeszło 143 tys. wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej. Zanim jednak zdecydujecie się dołączyć do tych statystyk, musicie sprawdzić z czym jest to związane i jakie trzeba spełnić warunki. Po pierwsze – możecie zawiesić działalność pod warunkiem, że nie zatrudniacie pracowników na umowę o pracę, na zasadzie powołania, wyboru, mianowania. Jeśli planujecie zawiesić działalność, zanim to zrobicie trzeba będzie rozwiązać wszystkie tego rodzaju umowy. Umów zleceń albo o dzieło, nie musicie wypowiadać.
Co ważne! Możecie zawiesić działalność również, gdy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub urlopie rodzicielskim.
Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Jak zawiesić działalność jednoosobową?
Działalność jednoosobową zawieszacie w CEIDG. Informacja ta zostanie automatycznie przekazana dalej – do ZUS, właściwego naczelnika urzędu skarbowego, oraz do GUS. Wystarczy złożyć wniosek. Możecie zrobić to w trakcie osobistej wizyty w urzędzie miasta lub gminy, gdzie urzędnik potwierdzi Waszą tożsamość i przyjęcie wniosku. A najpóźniej następnego dnia wprowadzi dane z wniosku do systemu CEIDG. Możecie też wysłać wypełniony wniosek pocztą. W takim przypadku powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem potwierdzonym przez notariusza. Zawiesić działalność możecie również przez Internet, a dokładniej przez serwis biznes.gov.pl lub przez stronę ceidg.gov.pl. Wystarczy zarejestrować się w danym portalu, wypełnić formularz i podpisać Profilem Zaufanym (lub podpisem kwalifikowanym). Jeśli macie problem z rejestracją online w CEIDG, tutaj znajdziecie dokładną instrukcję jak to zrobić. W razie potrzeby możecie skorzystać z pełnomocnika, którego dane zostały opublikowane w Waszym wpisie w CEIDG. Pełnomocnictwo musi oczywiście obejmować czynność zawieszenia działalności gospodarczej, nie trzeba natomiast uiszczać żadnej opłaty skarbowej. Jeśli jesteście opodatkowani kartą podatkową, możecie zawiesić prowadzoną działalność składając wniosek do CEIDG, albo zgłosić to naczelnikowi urzędu skarbowego. Nie później niż w dniu rozpoczęcia zawieszenia. Jeśli zgłaszacie przerwę w urzędzie skarbowym, to taka przerwa musi trwać nieprzerwanie co najmniej 10 dni (nie ma maksymalnego okresu). A jak wygląda to w przypadku spółki cywilnej?
Jak zawiesić działalność spółki cywilnej?
Jeżeli prowadzicie spółkę cywilną, zawieszenie będzie możliwe tylko gdy taką decyzję podejmą wszyscy wspólnicy. To podstawowy wymóg. Podobnie jak w przypadku działalności jednoosobowej, konieczny będzie wniosek złożony w urzędzie miasta lub gminy lub przez Internet. W pierwszej kolejności zgłaszacie się do GUS (rejestr REGON). Nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki. Następnie zgłaszacie zawieszenie do urzędu skarbowego (na formularzu NIP-2), również w terminie 7 dni. W CEIDG potwierdzacie zawieszenie po dopełnieniu formalności i złożeniu wniosku na formularzu CEIDG-1, wraz z załącznikiem CEIDG-SC (jako wspólnik). Tak jak wspomnieliśmy, dotyczy to wszystkich wspólników. Jeśli jesteście zmuszeni podjąć bardziej radykalne kroki niż zawieszenie spółki, planujecie ją zlikwidować, mamy dla Was kilka praktycznych podpowiedzi i wskazówek. Niedawno pisaliśmy o tym jak krok po kroku wygląda likwidacja spółki z o.o., sprawdźcie jakie macie możliwości i jakie będą konsekwencje takiej decyzji. Zerknijcie na ten artykuł.